Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Son Bulgular Neandertallerin Yaşam Alanlarını Oluşturduklarını Gösteriyor

1 29

Araştırmacılar Neandertallerin yaşam şekillerini belirlemede modern insanlarla benzerlik gösterdiğini buldular, bu buluş bir kez daha bu iki kardeş çocukları arasında benzerlikleri gözler önüne serdi.

“The Canadian Journal of Archaeology” dergisinin son sayısında yayımlanan bulgular, Neandertallerin hayvanları avladıklarını, aletler yaptıklarını ve barınaklarının farklı bölümlerinde ateş etrafında toplandıklarını belirtiyor.

Colorado Denver Üniversitesi’nde insan bilimi alanında yardımcı doçent olan ve bu araştırmayı yürüten JulienRiel-Salvatore “Neandertallerin her zaman insanlara has alanlar inşa etmediklerine dair bir düşünce olduğunu söylüyor. Fakat Neandertallerin eşyalarını etrafa sadece gelişi güzel saçmadıklarını, aslında evcilleşme çabasında olduklarını bulduk.”diyor.

Bulgular İtalya’nın kuzeybatısında Riparo Bombrini’de binlerce yıl hem Neandertallerin hem de eski insanlığın yaşadığı bir taş sığınak çöküntüsüne ait kazılara dayanmaktadır. Bu araştırma gelecek araştırmalar daha fazla modern insanların yerleşkesindeki konumunu inceleyebilsin diye Neandertallerin düzeyine odaklanmıştır. Amaç bu iki grubun yerleşim alanlarını nasıl oluşturduklarını karşılaştırmaktır.

Neandertallere ait bu yerleşke üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmacılar Neandertallerin mağaralarını farklı aktiviteler için farklı bölmelere ayırdıklarını buldular. En üst bölüm avlanma standına benzer avlarını hazırlamak için kullandıkları görev alanı. Orta bölme uzun süre kaldıkları, en alt bölme ise kısa süreliğine kaldıkları dinlenme alanlarıdır.

Riel- Salvatore ve ekibi en üst bölmenin arkasında bu alanın muhtemelen avlanma alanı olduğunu gösteren çok sık rastlanan hayvan kalıntıları buldular. Ayrıca barınağın arka kısmında kullanılmış olan toprak boya kanıtı buldular.

Riel- Salvatore “zaman zaman toprak boya kalıntılarına rastladık ama bunların ne için kullanıldığından emin olamadık” diyor. Neandertaller bunu sepi, yapıştırmak, antiseptik ve hatta sembolik amaçlar için kullanmış olabilirler. Bu aşamada kesin bir şey söyleyemiyoruz. “

İlgili Yazılar
1 252

son neandertal

İnsan varlığına ilişkin yoğun izler taşıyan orta bölmede farklı şekillerde dağıtılmış insan eliyle yapılmış şeyler bulunmakta. Hayvan kemikleri mağaranın arkasından ziyade ön kısmında yoğunlaşmış. Bu ayrıca taştan yapılmış ve kolay bükülebilen aletlerin bir kanıtı. Ocak mağaranın arka kısmında duvardan yaklaşık olarak yarım metre uzaklıktaydı. Bu ısıyı kullandıkları tüm bölmelere iletiyor olmalıydı.

Riel- Salvatore “taş aletler yaparken yoğun trafik alanlarında olmasını istemediğiniz çöküntülerin oluşabileceğini ya da kendinizi yaralayabileceğinizi ifade ediyor. “Ocağın yanındaki kısmın arkasında taştan yapılmış oldukça az alet kalıntıları vardı. “diyor.

Kısa süreliğine dinlenme alanı olduğu düşünülen en alt bölüm, hakkında en az şey bilinen bölüm, çünkü burası sadece küçük bir alanı kapsıyor. Taş alet kalıntıları yoğun olarak barınağın iç kısmında bulundu, belki de alet üretimi güneş ışığının mevcut olduğu bu alanda yapılıyordu. Bazı deniz ürünü kalıntıları Neandertallerin yemek için, her bölmede bulunan toprak boya benzeri şeyler için denizden yararlandıklarını gösteriyor.

Riel-Salvatore tarafından yürütülen bu son buluşlar gösteriyor ki Neandertaller aslında düşünüldüğünden daha çok ilerideler.

Daha önceki araştırmalarda Riel-Salvatore Neandertallerin yüksek düzeyde yenilikçi olduklarını kemikten aletler, süs eşyaları ve itici güçte aletler yaptıklarını buldu. O aynı zamanda; Neandartaller ile insanların melezlenmesinin, yüksek miktarda son insansı ölümlerine sebep olabileceğini gösteren bir makalenin yazılmasına katkıda bulunmuştur. Hala Neandertallerin genleri özellikle Avrupa’da insan genlerinin yüzde bir veya dördünü oluşturmaktadır.

“Bu devam etmekte olan bir araştırma ancak bu araştırmadaki büyük resim bizim Neandertallerin yaşam alanlarını oluşturmak için mantıklı sebepler kullandıklarını gösteren birden fazla örneğe sahip olduğumuzu gösteriyor. “ diyor Riel-Salvatore.

 

Haber: Hamiyet Helvacı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.