Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Siebenberg Evinin Yapılışı ve Nasıl Müze Haline Geldi?

Siebenberg Evi'nin hikayesi 1970'lerde Theo ve Miriam Siebenberg adlı Yahudi bir çiftle başladı

0 61

Siebenberg Evi Kudüs’teki Yahudi Mahallesi’nin eski şehir tarafında müze olarak yer alır.  Siebenberg Evi arkeolojik bulgular için en bilinenidir ki şuanki binanın altında arkeolojik çalışmalar yapılmıştır. Evin altındaki kazı çalışmaları çeşitli arkeolojik katmanları ortaya çıkarmıştır ve şehrin geçmişine göz atma imkanı sunmuştur.  Siebenberg Evi, Birinci ve İkinci Tapınak’a ait arkeolojik malzemeler için özellikle önemlidir. Yukarıdaki yapı rehberli turlarla ziyaretçilere sunulan, evin altındaki kazılan alan müzeye dönüştürülmüştür.

Binadaki önemli bir bulgu, içinde yedi kollu şamdanın bulunduğu bir sütun başlığı

Siebenberg Evi’nin hikayesi 1970’lerde Theo ve Miriam Siebenberg adlı Yahudi bir çiftle başladı.  Theo, aslen Belçika’nın Antwerp şehrinden ve her zaman atalarının bulunduğu topraklarda -İsrail’de- yaşamayı hayal ediyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Theo ve ailesi, Nazi Almanyası Belçika’yı işgal etmeye başladığında Belçika’dan taşınıp ABD’ye yerleştiler. 1967’de, Sina Yarımadası ve Batı Şeria da dahil olmak üzere komşu ülkelere ait birkaç toprağın İsrail tarafından ele geçirildiği Altı Gün Savaşı başladı. İsrail’in bu başarısının sonuçlarından biri, İsrail halkının moralini ve ülkenin uluslararası alandaki prestijini artırmasıydı. Bu, batı ülkelerinden İsrail’e yerleşmek için gelen Yahudi göçmen sayısının artmasına sebep oldu. Bunlardan biri Theo Siebenberg’di.

Theo İsrail’e vardığında, Kudüs Eski Kent’in Yahudi Mahallesi’nde bir ev satın aldı. (Açık Adresi: 5, Beit Ha’Shoeva, Yahudi Mahallesi, Kudüs) Bu, kentin en garip evlerinden biri haline gelecekti. Mülkün altında devam eden arkeolojik kazıları, zeminin üstündeki 4 katlı modern ev koruyordu.  Theo’nun evi Tapınak Tepesi’ne çok yakın olmasından dolayı, İkinci Tapınak Dönemi’nde bir zamanlar Yahudiler tarafından bu evde yaşanmış olmalıydı.  Binada yapılan arkeolojik araştırmalar, evin altında ilgi çekici bir şey olmadığını ortaya koymuştu. Yine de Theo inancını sürdürmüş ve kendi başına arkeolojik kazılar yapmaya karar vermişti.

Evde bulunan bir kaçış tünelinin başlangıcı. Büyük İsyan’ın olduğu sırada (yaklaşık 2000 yıl önce) Yahudi Halkı, Üst Şehrin (Yahudi Mahallesi) altındaki kaçış tünellerini kazmakta olduğu teorisine dayanıyordu

Kazılardan önce Siebenberg Ailesi, kazılar başlamadan binanın çökmesini engellemek amacıyla, her biri 60 ton basınca dayanabilen, bir çok bölüme istinat duvarı örerek evlerini desteklediler.  Bunun tamamlanması için üzerinden 8 yıl geçti ancak kazılar başlayabildi.  Evin altındaki toprağın, kazı alanın hacminin 5 katına ulaştığı kadar sıkı olduğuna dikkat çekildi.  Evin dışındaki sokak modern makineler için çok dar olduğu için, toprak, kovalarla çıkarıldı, eserler için topraklar elendi, ve sonra eşeklerin sırtında kamyonlara taşındı.

Kazıda bulunan, ev sahibi kadının anahtar yüzüğü

Binada yapılan araştırmalara çok dikkat edildi.  Örneğin, bulunan ilk eser, İkinci Tapınak Dönemi’ne ait olduğu düşünülen bronz bir anahtar yüzüktü.  Anahtar yüzüğün, bir kadın tarafından mücevher sandığını açması için kullanıldığı düşünülüyor. Bunun dışında, cam eşyalar, silahlar ve seramik gibi başka nesneler de ortaya çıkarıldı.  Bunların dışında ritüel mikve banyoları[1] ve hatta eski bir mezar odası bile bulundu.  Kudüs tarihinin bir bölümünün, yani Birinci ve İkinci Tapınak Dönemleri’nin Siebenberg Evi’nde yapılan kazılarla ortaya çıktığı ve kentin geçmiş ile bugünkü sakinleri arasında bir bağ oluşturduğu söylenebilir.

Bugün, Siebenberg Evi bir müze olarak hizmet ediyor ve halka açıktır. Müze kazı alanlarının etrafındaki rehberli turların yanı sıra, bina hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için kazı sürecini anlatan bir slayt gösterisi de mevcuttur.

İlgili Yazılar
1 252
Siebenberg Evi Müzesi’nde bulunmuş ve sergilenen eserlerden oluşan bir koleksiyon

1: Mikve, Yahudi dininde kadınlar tarafından muayyen dönemlerden sonra arınmada kullanılan girmek zorunda olduğu havuzdur.

Çeviri: Bircan Pullu

References

Aarons, L. & Feinsilver, G., 1982. Jerusalem Couple Excavates Under Newly Built Home in Search of Their Roots. [Online]
Available at: https://www.baslibrary.org/biblical-archaeology-review/8/2/6

American-Israeli Cooperative Enterprise, 2017. Museums in Jerusalem: Siebenberg House Museum. [Online]
Available at: https://www.jewishvirtuallibrary.org/siebenberg-house-museum

Friedman, T. L., 1985. In a Jerusalem Basement, 3,000 Years of History. [Online]
Available at: http://www.nytimes.com/1985/03/31/world/in-a-jerusalem-basement-3000-years-of-history.html

Leichman, A. K., 2013. The magnificent Maccabee mansion found under a home. [Online]
Available at: https://www.israel21c.org/the-magnificent-maccabee-mansion-found-under-a-home/

Siebenberg House, 2017. Siebenberg House. [Online]
Available at: https://siebenberghouse.com/

Kaynak Ancient-Origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.