Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Şehir Surları Onarılırken Roma Kulesi ile Karşılaşıldı

0 11

Daha önceden de bulunmuş fakat belgelenmemiş olan Roma kalıntıları, Chester Şehir Surlarını onaran işçiler tarafından keşfedilmiştir.

Northgate’deki taş temelleri bir dizi güvensiz sayılan 19.yy.dan kalma basamaklardır.

Arkeologlar, kulenin şehrin üzerine kurulu olduğu Roma kalesinin daha öncesinde kuzey girişini çevrelemiş olan kalenin bir çifti olduğuna inanıyorlar.

Konsey üyesi, Louis Griffiths, ‘’hayati derecede önemli’’ bir keşfin, kalenin anlaşılmasını arttıracağını söylemiştir.

Temelleri araştıran grup, öncesinde taş kule daha sonrasında da ortaçağ geçidinin yerini almış olan ahşap geçidin bulgularına ulaşmışlardır.

Kalıntılardan biri olduğu söylenen bir evin bölümü
Kalıntılardan biri olduğu söylenen bir evin bölümü
İlgili Yazılar
1 252

Daha önceden bir hapishaneye ev sahipliği yapmış olan Ortaçağ Kuzey Kapısı, 1808’de yıkılmış olup yerini şu anki yapısı almıştır.

Ve ayrıca arkeologlar basamakların batısına doğru 18.yy.da duvarlara karşı yapılmış iki evin kalıntıları olduğu düşünülen bir bölüm bulmuşlardır.

Chesire Batı ve Chester sözcüsü, Northgate’in etrafındaki alanın arkeolojik olarak hassas bir bölge olduğunu ve buna ek olarak yeri değiştirilen basamakların, buluntuların göründüğü gibi kalmalarını sağlıyor olacaklarını umduklarını söylüyor.

Sözcü, basamakların onarım çalışmasının duvardaki bir bölümün oynadığını ortaya çıkarttığını ve bunun sonucunda da, alanın güvenli bir hal alana kadar kapalı kalacağını söylemiştir

 

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: bbc

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.