Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Şans Eseri Kehribar İçinde Dinozor Fosili Bulundu

0 29

Çin’de yapılan araştırmalarda enteresan bir şekilde ilk kez rastlanan bir buluntu ortaya çıkarıldı. Kehribara bulanmış 99 milyon yıllık bir dinozor fosili.

Çin’de yapılan araştırmalarda kehribar taşı içerisinde 99 milyon yıllık dinozor kuyruğu fosili bulundu.

Yayımlanan araştırmanın sonuçları Current Biology dergisinde okuyucularla buluştu. Çin Yer Bilimleri Üniversitesinden Şing Lida, uluslararası bir araştırma grubu ile yaptığı inceleme sonucu, geçen yıl Myanmar’daki yerel bir pazarda aldığı kehribar taşının içinde tüylü dinozor kuyruğu fosili buldu.

China Daily’nin haberine göre, kehribar taşının çıkarıldığı madenin izini süren Çinli araştırmacı, “İlk kez kehribar taşının içinde bir dinozor parçası bulunduğunu” ifade etti.

dinozor-2

İlgili Yazılar
1 254

“Yapılan testlerin sonuçlarına göre bu fosilin, yaklaşık 99 milyon yıl önceki orta-Mesezoik döneme ait olduğunu” kaydeden Şing, “Reçinenin akış şekli ve dinozor kuyruğu ile bulunan soyu tükenmiş karınca türü göz önünde bulundurulduğunda bu taşın tamamen doğal yollarla şekillendiği anlaşılıyor”şeklinde konuştu.

3,85 santimetre uzunluğuna sahip olan tüy kuyruk fosilini inceleyen araştırmacalar, bu kuyruğa sahip dinozorun 18,5 santimetre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmacı Şing, “Diğer kehribar taşlarında da dinozor fosili ya da antik çağlara ait canlıların fosillerini bulabiliriz” dedi.

dinozor

Dünyanın İlk Dinozor Beyni Fosili Bulundu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.