Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Sağ Elin Kökeni Neredeyse 2 Milyon Yıl Öncesine Uzanıyor

0 9

Yeni bir araştırma, insanların sağ eli kullanma tercihlerinin düşünülenin daha da öncesinde geliştiğini düşündürmektedir.

Araştırmacılara göre, Tanzanya’da bulunan 1.8 milyon yıllık Homo habilis’in[1] çene dişlerinin üzerindeki çizgiler, sağ-elliliğe dair ilk fosil kanıtı sunmaktadır.

Genel olarak sol alttan sağa doğru uzanan dudak tarafındaki ön üst dişlerin üzerindeki çizgilerin, ağızda tutulan yiyeceği sol el ile koparırken,  sağ el ile tutulan taş alet de keserken oluşmuş olabileceği izlenimi vermektedir.

Araştırmaya göre, bu işaretler Homo habilis’in sağ elini kullandığı ve Neandertal insanlarının öncesinde de sağ el baskınlığı olduğuna dair olası kanıtlar göstermektedir. Araştırma, 20 Ekimde, Journal of Human Evolution’da internet üzerinden yayınlanmıştır.

Kansas Üniversitesi’nin emekli antropoloji profesörü ve araştırma yazarı David Frayer: ‘’Bunun bize, foksiyonların beynin hangi yarımküresine yerleştiği hakkında daha fazlasını söylediğini düşünüyoruz.’’

Üniversitenin haber bülteninde ise, Homo habilis’in beyninde de bu fonksiyonların olduğu ve onların maymunlardan daha çok biz insanlar gibi olduklarını zaten bildiklerini söylemiştir.

İlgili Yazılar
1 252

Frayer: ‘’El kullanımı ve dil öğrenimi farklı genetik sistemler tarafından kontrol ediliyor, fakat bu iki fonksiyonun arasında zayıf bir bağ olması her ikisinin de beynin sol tarafında oluşmasından kaynaklanmaktadır.’’

‘’Bir örneğin kesin bir durum oluşturacağı söylenemez ancak daha fazla araştırma ve keşif yapıldıkça, sağ-elliliğin, kortikal [dış beyin] düzenlemesinin ve dil öğrenim kapasitesinin türümüzün kökeninin önemli bir parçası olarak gösterileceğini tahmin ediyoruz.’’

 [1] Soyu tükenmiş büyük insansı maymun türlerinden biridir.

Son Bulgular Neandertallerin Yaşam Alanlarını Oluşturduklarını Gösteriyor

 

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: madison

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.