Roma’nın Kalbindeki Kolezyum’un Bir Benzeri Toskana’da Açığa Çıkarıldı


VOLTERRA TOSKANADA GLADYATÖR SAVAŞLARI YAPILAN ANTİK ROMA AMFİ TİYATROSU BULUNDU

toskana kolezyum

Bir İtalyan arkeolog takımı, önemli bir Roma amfi tiyatrosu buluntuları olabilecek oval bir yapının kalıntılarını gün yüzüne çıkardı. Toskanada Volterra şehrinde keşfedilen oval antik arena, şekil bakımından kıyasla Roma’nın kalbindeki ondan daha büyük olan Kolezyumla benzerlik gösteriyor. Araştırmacılar yapının milattan sonra muhtemelen 1. yüzyıl civarı yapıldığını düşünüyorlar.

Bu yeni keşfedilen Kolezyum, bir zamanlar var olan Roma İmparatorluğunun 230 amfi tiyatrosundan yalnızca 1 tanesi. Bu yapılar öncelikle gladyatör savaşları, halka açık idam yerleri ve hayvan dövüşleri gibi olaylar için kullanılıyor. Sadece henüz çok azı gün yüzüne çıkarılmış olsa da, araştırmacılar yapının tamamının 80 metreye 60 metre civarı olduğunu tahmin ediyor. Toskana Müfettişliği’nde arkeolog ve kazı çalışmasını yürüten Elena Sorge, bulgu hakkında; ‘Bu amfi tiyatro oldukça büyük. Kazı incelememiz yaklaşık 10,000 insanı kapsayabilecek 3lü oturma düzenini ortaya çıkardı. İzleyiciler gladyatör savaşları ve vahşi hayvan beslemeleriyle eğleniyorlardı.’ dedi.

Flavianus Amfitiyatrosu olarak da bilinen Kolezyum, yeni keşfedilene kıyasla 50,000 kadar izleyici alma kapasitesine sahipti. Arenanın Toskana’daki yeri, özellikle de bu antik şehrin bir zamanlar Entrurya’nın güçlü bir merkezi olduğu düşünüldüğünde oldukça kayda değer.  Sonradan, milattan önce 1. Yüzyılda Volterra Roma hâkimiyeti altına girdi ve en sonunda imparator Augustus dönemi boyunca Roma’nın önemli bir merkezi haline geldi. Şehir, tüm İtalya boyunca Augustus dönemine dayanan en iyi korunmuş Roma tiyatrolarından biri olarak görülen muhteşem bir taş anıta daha ev sahipliği yapmaktadır. Anıt, Fiorentina Limanının biraz ilerisinde bulunarak, yeni keşfedilen amfitiyatroya sadece 1,5 kilometre uzaklıktadır.

Kolezyum

Volterra Cassadi Risparmio Bankası tarafından finanse edilen proje, zemin delici radar, dijital tarama cihazı gibi gelişmiş, non-invaziv teknolojilerin kullanımını kapsıyor. Gözlemlerine dayanarak arkeologlar, amfitiyatronun büyük bir bölümünün yerden derinliğinin 6 metreyle 9 metre civarı olduğu sonucuna vardılar. Yakınındaki Roma tiyatrosuyla aynı şekilde inşa edilmiş olup arena taştan yapılmış, başlıca Volterra’da bulunan sarı grimsi panchino bloklarıyla da dekore edilmiştir.

Şimdiye kadar arkeologlar, saklı bir Cryptoporticus (üstü sütunlu yol)  ya da bir koridora açılan kavisli bir giriş ve taş büyük bir heykel keşfettiler ki bu girişin, gladyatörlerin dövüşe çıkmadan önce bekledikleri yer olması muhtemel. Ayrıca Sorge; ‘ Böyle heybetli bir yapının varlığına dair hiçbir tarihi kayıtın bulunmaması çok şaşırtıcı. Muhtemelen belli bir zaman sonra terk edilmiş ve zamanla bitki örtüsüne karışmış.’ diyerek ekledi.

 

Haber: İpek Metehan

Kaynak: hexapolis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in