Romalılara Ait Gladyatör Okulu Dijital Olarak Canlandırıldı

Romalılara Ait Gladyatör Okulu Dijital Olarak Canlandırıldı

Bir grup arkeolog  Avusturyadaki Romaya ait gladyatör okulunun kalıntılarının neredeyse tamamımı keşfettiklerini  ve sit alanını sanal ortamda canland

Efes ve Limyra kazılarının durdurulması bilime verilmiş cezadır
Efes’te Kazı Çalışmaları Durduruldu
Irkçıların ‘kutsal mekanı’ydı: Hitler’in doğduğu ev yıktırılacak

Bir grup arkeolog  Avusturyadaki Romaya ait gladyatör okulunun kalıntılarının neredeyse tamamımı keşfettiklerini  ve sit alanını sanal ortamda canlandırdıklarını söyledi.

gladyatör okulu

(Arkeologlar  Roman gladyatör okulunun dijital bir modelini yaptılar)

Arkeologlar , ‘Ludus’ (Latince’de oyun demek) olarak adlandırılan gladyatör okulunun Roma’da spor alanının  arkasında olduğunu belirtmişlerdi.

Ekip ne bulduklarını Antiquıty dergisinde aracılığıyla haber veriyor. Tuna nehri civarındaki Carnutum’daki(eski bir Roma karargahı) buluntuların olağanüstü olduğunu söylüyorlar, Carnutum’un havadan gözlem , elektromanyetik indüksiyon ve yer radarı  gözlemleri gibi müdahalesiz teknikler kullanılarak haritasının çıkarıldığını ve yapay ortamda yeniden inşa edildiğini söylüyorlar.

‘Arkeolojik haritalar, kişilere ait binalar, caddeler  ve  Romaya ait altyapı şehir planının yapay olarak elde edilmesine imkan tanıyor. Ayrıca antik alanın ve şehir manzarasının iki ya da üç boyutlu olarak geliştirilmesini sağlıyor ‘ dedi takım.

gladyatör okulu 2

‘Roma İmparatorluğu’nda  100 civarı oyun alanının olduğu düşünülmesine rağmen neredeyse tamamı yıkılmış ya da yerine yenileri yapılmış durumda’

  1. ve 20. Yüzyıl sonlarında yapılan kazılar lejyoner bir kale(Roma ordusundaki askerler burada kalırdı) ve kasabayı da içeren bir çok buluntuya rastlanmasına rağmen oyun alanı ancak 2011 de keşfedildi.

Carnuntum Roma imparatorluğu zamanında yukarı Panunya’nın başkentiydi  ve  önemli bir kehribar ticaret merkeziydi.

Bu arkeolojik alan amfitiyatro yıkıntıları, roma hamamları ve Heidentor olarak bilinen büyük kemerin kalıntılarını barındırıyor.

gladyatör okulu 3

COMMENTS

DISQUS: 0

HABER BÜLTENİ

15000onon