Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Roma Toplumunun Dönüşümü ve Bir Anne – Kız Dayanışması: Faustinalar

0 107

Eğer kadın gücünün 90’larda bestelenen şarkılardan yükselen modern bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, antik Roma’da dikkate değer etki yaratan bir anne kızın hikâyesini okumalısınız. Eşleri imparatorlar olarak hükmederken, iki kadın bildikleri dünyayı daha iyi bir hale getiriyorlardı. Üstelik kazandıkları ezeli şöhret onları tanrıçaların pantheonuna yerleştirdi.

Dürüst olalım, Roma’da imparator olmak kolay bir iş değildi. Bir mirasçı sağlama(doğurma) baskısı dışında, hükümdarın eşi sayısız tehlikeye karşı savaşmak zorundaydı. MS 2. yüzyılda yaşayan iki kadın, imparatorlukta en güçlü adamın eşi olmanın yalnızca tehlikeli bir görev olmadığını aynı zamanda birçok fayda sağlayabilecek cömert bir hediye olduğunu ispatladı.

MS 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu tarihinde görkemli zamanlardan biriydi. Antoninus Pius ve Marcus Aurelius’un egemenliği dünyanın geleceğini etkiledi, ancak hayatlarındaki en önemli iki insan aynı adı taşıyan kadınlardı – Faustina. Bu olağanüstü kadınlar, bir bilgi kuşağı ve tüm imparatorluğu etkileyen açık görüşlü tartışmalar yarattı.

Faustina’nın büstü, Capitolini Müzesi (yandan görünüm; belirgin saç şekline dikkat edin)

Yaşlı Faustina, Ana Tanrıça

Annia Galeria Faustina, tarihte Yaşlı Faustina (ya da I.Faustina) olarak bilinir, M.S 100’de 16 Şubat tarihinde Konsolos ve vali Marcus Annius Verus ve soylu Rupilia Faustina’nın kızı olarak dünyaya geldi. Ailesinin ünlü imparator Trajan ile akrabalığı vardı.

Faustina iyi bir eğitim gördü – bu da onun sadece kraliyet çocukları için bir kuluçka makinesi olmaktan daha büyük bir rol edinmesini sağladı. Zekâsı ona eşi Antoninus Pius’un tutkusu, arzusu ve hayranlığını kazandırdı. Çift, M.S 110’da evlendi.

Faustina cömert bir hükümran olarak biliniyordu; kalbi yoksullara her zaman açıktı. Anne-babaları maliyetleri karşılayamayan Romalı çocukların eğitimine sponsorluk yapan bir sistem yarattı. En çok da kız çocuklarının eğitiminin desteklenmesi üzerinde durdu. Bu nedenle Faustina, onu bilgeliğin bir tanrıçası ve “evlilik köleliğinin” kafeslerini açan biri olarak gören kadınlardan büyük destek gördü.

”Faustina’nın görünüşüyle ​​ilgili hiçbir açıklama bulunmadığından, portrelerinin gerçekten onun görünümüyle benzeşip benzeşmediğini bilmiyoruz. Kamusal alandaki gerçek görünümü (yalnızca birkaç yıl süreyle ve daha sonra uzaktan görülen efsane olarak) ile sanatsal temsilleri arasında derhal özdeşleşmeyi teşvik etme girişimi olmalıydı; fakat Ancak imparatorluk portrelerinin mekanik reprodüksiyonu onları doğrudan taklit olarak görmeye karşı uyarmaktadır. Roma’daki yönetim, madalyon ve madalyon kalıp kesicileri için profilinin minyatür şablonlarını ve heykeltıraşlar ve ressamlar için modeller gönderdi. Bu modellerin şehirlerde kopyalanmasıyla, bir buçuk yüzyıl önce ilk Augusta Livia tarafından oluşturulan geleneksel ‘ imparatoriçe ” vücut tipleri nezdinde neredeyse tıpatıp portre serileri üretildi. Liva’ya gelince, o, bireyselleştirilmiş kafaları Yunan tanrıçalarının klasik vücutlarıyla birleştirilen Helenistik kraliçelerin görüntülerinden ilham almıştı. ” (Bettina Bergmannand Wandy, M. Watson)

Faustina M.S 140’da öldüğünde Antoninus keder içinde kaldı. Ölümü ile ilgili kayıtlar, bu iki insanı birbirine bağlayan gerçek aşkı gösteriyor. Onun bilgeliğinin (Antoninus’un) egemenliğini geliştirdiği ve cazibesi, zekası ve hoş kişiliği olmadan aynı adam olmadığı biliniyordu.

Antoninus Pius’un büstü Glyptothek, Munich

Faustina ve Antoninus’un dört çocukları vardı. Üzücü şekilde, birçoğu genç yaşta öldü. İki oğulları, Marcus Aurelius Fulvius Antoninus ve Marcus Galerius Aurelius Antoninus  M.S 138’den önce öldüler. Aynı zamanda, Aelius Lamia Silvanus ya da Syllanus ile evlenen kızları Aurelia Fadilla da M.S 135’de öldü. Hayatta kalan tek kız kardeş kuzeni Marcus Aurelius ile evlendi ve çok geçmeden annesinin adımlarını takip etti. 

Genç Faustina

Genç Faustina, Roma’nın Ebedi Şöhretinin İmparatoriçesi

 Genç Faustina ya da II. Faustina olarak bilinen küçük Annia Galeria Faustina ebeveynlerinin saltanatında büyüdü. Annesi ona cesur olmayı ve çok okumayı öğretti. Politik ve entelektüel becerileri eşsizdi. M.S 145 yılının Nisan ya da Mayıs ayında daha sonra ünlü bir imparator ve filozof olan Marcus Aurelius’la evlendi. Görünüşe göre bu iki insan birbirleri için mükemmel birer eşti. Her ikisi de entelektüel olarak zorlu bir yaşam için hazırlandılar ve krallıkları için sıradışı vizyonlar gerçekleştirdiler.

Ne yazık ki, ilişkilerine(yada genç Faustina’nın yaşamına) dair pek az detay günümüze taşınabildi. Bununla birlikte, Aurelius’la ilişkisinin son derece kararlı olduğu bilinmektedir. İmparatora karşı isyanı desteklemekle suçlandığında bile eşi(Aurelius) kendisinin yanında yer almıştır. Felsefi analizlerinde ve askeri eylemlerinde eşinin en büyük destekçisi olmuştur. Eşini imparatorluğun her köşesinde takip etmiştir. Asla bir yük olmamıştır ve cesareti askerlerin saygısını büyük ölçüde kazanmasını sağlamıştır. Şimdi bile imparatorun koruyucularının gücü üzerinde büyük bir etkisi olduğu görülüyor. Öyle ki, Faustina kocasının en sadık hizmetkârıydı, aynı zamanda erkeklerle kadınlar arasında eşitliği savunabilecek kadar güçlü bir kadındı.  

Marcus Aurelius’un büstü, Saint-Raymond Müzesi, Toulouse, France

Genç Faustina, yoksulların ve kadının kaderine olan ilgisi ile Aurelius’un hükümdarlığında etkili bir figürdü. Fikirlerinin bilinmesini sağladı. Aktif bir politikacı ve hükümran olması haricinde, örnek bir eş olarak da yeteneklerini kullandı. Ünlü Lucilla ve Commodus dâhil 13 çocuk dünyaya getirdi. Çocuklarının sayısı ona imparatorlukta büyük nüfuz ve saygı kazandırdı ancak bu durum Faustina’nın entelektüel arayışlarını sonlandırmadı. Annesinin dikkat çekici misyonunu devam ettirdi. Faustina da Antoninus gibi 45 yaşındayken öldü. Aurelius onun vefatından sonra ruhsal bir bunalıma sürüklendi.

Ana kraliçe Faustina onuruna basılan bir para
İlgili Yazılar
1 250

Faustinaları hatırlamak

Anne- kız Faustinalar, Roma İmparatorluğu’nun görkemli geçmişinin bir parçası oldular. Onlar örnek eşler ve aynı zamanda kocalarının imparatorluklarında olağanüstü nüfuz sahibi kadınlardı. Kadınların ihtiyaçları konusundaki anlayışları, Romalı kadınların hayatını değiştirdi. Onların parlak zihinleri, saygı görmelerine ve ölüm sonrası tanrı olarak anılmalarını sağladı. Günümüzde, her iki kadına özel sikkeler piyasada hala çok popüler.

Genç Faustina için basılan bir sikke

Antik çağlarda, kadınlar Faustinaları tasvir eden bu bozuk paralara sahip olmaktan hoşlandılar ve onlara tılsım muamelesi yaptılar. Bu paraların sahiplerine mutluluk, zenginlik ve şans getirebileceğine inanılıyordu. Birçok kişi bu iki Faustinayı hâlâ hak ettikleri saygıyla anıyor.

Üst Resim: [sol] Genç Faustina  [sağ] Anne Faustina 

Roma İmparatorluğu’nun Başına Bela Olmuş 10 Düşmanı

Antik Roma’daki Yaşam Hakkında 10 Mide Bulandırıcı Gerçek

TARİH DERSLERİ: ANTİK ROMA VE MİRASI – 1

Yazar: Natalia Klimczak

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Kaynak: ancient-origins “A Mother-Daughter Power Team: How Did Two Faustinas Transform Roman Society?

References:

Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzowych Rzymu, 1998.

Anthony R. Birley, Marcus Aurelius: A Biography, 1966.

Annelise Freisenbruch, The First Ladies of Rome: The Women Behind the Caesars, 2010.

Marcus Aurelius, available at:
http://www.roman-emperors.org/marcaur.htm

Antoninus Pius, available at:
http://www.roman-emperors.org/tonypis.htm

Faustina the Younger, “Mater Castrorum” by Mary T.Boatwright, available at:
https://www.academia.edu/9874004/Faustina_the_Younger_Mater_Castrorum_

The Moon and the Stars: Afterlife of a Roman Empress (Faustina the Elder) by Bettina Bergmannand Wandy M. Watson, available at:
https://www.academia.edu/2152702/The_Moon_and_the_Stars_Afterlife_of_a_Roman_Emp

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.