Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Roma Döneminde Yapılmış En Güzel 10 Tiyatro

0 44

En güzel Roma Amfitiyatrolarını (Tam dairesel yapılar) listeledikten sonra, şimdi de önde büyük sahnesiyle yarı dairesel yapılar olan en güzel Roma Tiyatrolarını listeleme zamanı. Çoğu, amfitiyatrolar gibi olan Roma Tiyatroları, Roma imparatorluğunun her yerine inşa edilmiş ve bugün hala Avrupa ve Orta Doğu’nun birçok yerinde görülebiliyor. Bugün bazıları hala konserler için kullanılıyor! Tüm Roma Tiyatrolarının mimarisi, sırasıyla antik Yunan Tiyatroları tarafından etkilenilmiş olan ilk Roma Tiyatrosu Puşey tiyatrosundan esinlenilmiştir.

 

Orange Antik Tiyatrosu, Orange, Fransa

orange-tiyatrosu

Güney Fransa’da bugünün Orange’ı olan Arausio’nun Roma kolonisinde konumlanmış bu güzel tiyatro, en iyi korunmuş Roma Tiyatrolarından biridir. M.Ö. 1.yy’ın başında inşa edilmiş ve yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen bugün hala yaz aylarında opera performansları için kullanılıyor. Bu tiyatro, UNESCO Dünya Mirası Alanı içerisinde olduğu bildirildi.

 

Bosra Roma Tiyatrosu, Bosra, Suriye

bosra-suriy

M.S. 2.yy’da inşa edilmiş olan Bosra’daki Roma Tiyatrosu, tüm Orta Doğu’da en iyi muhafaza edilmiş tiyatrolardan biri ve 15,000 kadar izleyici alma kapasitesine sahip, Romalılar tarafından inşa edilmiş en büyük tiyatrolardan biridir. Bugün bu tiyatro, ulusal müzik festivali olan Bosra festivali esnasında kullanılıyor.

 

Amman Roma Tiyatrosu, Amman, Ürdün

urdun-tiyatro

M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve güzel şekilde muhafaza edilmiş olan bu Roma Tiyatrosu, 6,000 izleyici alabiliyor.

 

Aspendos Tiyatrosu, Antalya Yakınları, Türkiye

aspendos

Aspendos, günümüz Antalya’sının yaklaşık 40km doğusunda konumlanmış olan antik bir Greko-Romen şehriydi. Bu antik şehir, en çok iyi muhafaza edilmiş tiyatrosuyla meşhurdur. Bugün bu tiyatro, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali esnasındaki performanslar için kullanılıyor ve 10,000 izleyici alabiliyor.

 

Emerita Agusta Tiyatrosu, Merida, İspanya

merida-tiyatro

Günümüzde Merida olan Emerita Agusta’nın Roma şehrinde inşa edilmiş olan bu tiyatro, M.Ö. 15-16 yıllarında inşa edilmiştir. Tiyatro, ( Merida’nın Mucizevi Kemerli Köprüsü gibi) Merida’nın arkeolojik grubunun bir bölümü, UNESCO Dünya Mirası Alanı ve İspanya’daki en büyük arkeolojik alanlardan biridir. Bugün arkeolojik bir cazibesi olmasının yanında bu tiyatro, Merida Klasik Tiyatro Festivali esnasındaki performanslar için kullanılıyor.

 

Palmyra’da Roma Tiyatrosu, Suriye Çölü, Suriye

İlgili Yazılar
1 254

palmira-tiyatro

Palmyra, Suriye çölünde eski ve önemli bir şehirdi. Şam’ın 215km kuzeydoğusunda bir vahada konumlanmıştır. Şehrin tiyatrosu, M.S. 2.yy’da inşa edilmiştir. Modern zamanlarda tiyatro restore edilmiş ve bugün yıllık Palmyra Festivalleri esnasındaki performanslar için kullanılıyor.

 

Sabratha Tiyatrosu, Sabratha, Libya

libya-tiyatro

Sabratha, Tripoli’nin yaklaşık 66km batısında, Akdeniz boyunca uzanıyor. Tiyatro, M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve 5,000 izleyici kapasitesine sahiptir.

 

Herodes Atticus Odeon, Atina, Yunanistan

atina-tiyatro

Atina Acropolis’in güneybatı eğiminde M.S. 2.yy’da inşa edilmiştir. Tiyatro, 5,000 kişilik bir kapasiteye sahip ve bugün hala konserler için kullanılmaktadır.

 

Caesarea Maritima Tiyatrosu, Caesarea, İsrail

israil-tiyatro

Caesarea Maritima, M.S. 1.yy’da Büyük Herod tarafından inşa edilmiş ve Büyük Herod’un patronu Agustus Caesar’ın onuruna ismini verdiği Akdeniz’de bir şehirdi. Roma ve (daha sonra Haçlı) döneminden kalıntılar, büyüleyici deniz manzaraları ile çerçevelenmiş ve Akdenize bakan restore edilmiş antik Roma Tiyatrosu, yaz aylarında konserler için kullanılıyor. Caesarea, İsrail’in en harika arkeolojik alanları arasında ve en çok turist çeken yerlerinden biridir.

 

Dougga Tiyatrosu, Dougga, Tunus

tunus-tiyatro

Dougga, Kuzey Tunus’ta antik bir Roma şehridir. Tiyatro, M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve sadece 5,000 yerlisi olan bir şehirde inşa edilmesine rağmen bu tiyatro, 3,500’ e kadar izleyici alabiliyor. Tiyatrodan çevrenin manzarası harikuladedir ve tiyatro, bugün hala klasik tiyatro performansları için, özellikle de Dougga festivalleri esnasında kullanılıyor.

İngiltere’nin 10 Roma Amfitiyatrosu

Yakın Geçmişte Modern Şehirler Altında Kalmış 10 Antik Keşif

Dünyanın Tırmanmaya Değer 10 Merdiveni

Hazırlayan: Elif Nur Targan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.