Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Rizeli şair UNESCO’nun “Yaşayan insan hazineleri listesine girdi

0 5

Rizeli şair 80 yaşındaki Osman Efendioğlu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ listesine alındı.

UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması’na yönelik 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşme kapsamında hazırlanan, ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ listesine Rizeli şair Osman Efendioğlu da eklendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ile birlikte Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret eden şair Osman Efendioğlu, Rize’de söylenen atma türkülerin yüzde 90’ını bildiğini ve bu türküleri bir kitapta toplamak için çalışma yaptığını anlattı. Efendioğlu, “Atma türkü bir laf atma, bir teşbih sanatıdır. Bu kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak adına birçok halk şairine katkım olmuştur. Bu katkıyı sağlarken de en büyük desteği Rize de görev yapan valilerimizden gördüm. Bu anlamda sizin huzurunuzda tüm valilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

TANITIMA KATKI SAĞLIYOR

Rize Valisi Erdoğan Bektaş’da, kültür mirasına sahip çıkmasından dolayı şair Efendioğlu’ na teşekkür etti. Vali Bektaş, “UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazineleri listesine dahil edilmenizden dolayı da tebrik ediyorum. Atma türkü sanatı zor bir sanat. İcra ederken yaralamayacaksın, yormayacaksın ve üzmeyeceksin. Siz de bunu laikiyle yerine getiriyor ve öğrenciler yetiştirerek kültürümüze sahip çıkıyorsunuz. Rize’nin tanıtımına da katkıda bulunuyorsunuz. Repertuarınızdaki türkülerin de bir kitapta toplanıyor olması, kültürümüz için büyük bir hizmet” ifadelerini kullandı.

 

‘BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR’

UNESCO tarafından, ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ listesine alınan Rizeli şair Osman Efendioğlu, Rize merkeze bağlı Yiğitler Köyü’nde işlettiği kırtasiye dükkanında değerlendirmelerde bulundu. 10 yaşındayken ilkokul sıralarında şiirle ilgilendiğini ifade eden Osman Efendioğlu, 70 yıldır şairlik yaptığını belirterek UNESCO’nun, ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ listesine girmesinin kendisi için büyük onur olduğunu söyledi. Osman Efendioğlu, “Bu benim ve Rize için büyük bir onurdur. Bir Rizelinin böyle bir onura sahip olması bizi mutlu eder. Biz ölür gideriz, yarınlarda bu konuşulur” dedi.

İlgili Yazılar
1 250

ATMA TÜRKÜ’NÜN GENEL MERKEZİ RİZE’DİR

Atma türkünün önemli bir kültür olduğuna dikkat çeken Efendioğlu, “Atma türkü esasında laf atma, hiciv, nükte, şaka, kinaye ve kur gibi oluşumları bünyesinde taşır. Tema ile kafiye arasında varyasyonu dönüşümlü olarak gerçekleştiren bir türkü türüdür ve genel merkezi Rize’dir. Başka yerde bu tür atma türkü yoktur. Ezbere bildiğim eski türkülerin sayısı 200 dolayındadır. Benim yazdıklarımın sayısını ben de bilmiyorum. Bunların hepsini bir kitapta toplamak için çalışıyoruz” diye konuştu, atma türkü yeteneğinin insanda doğuştan olduğunu ifade etti.

UNESCO’YA ATMA TÜRKÜ

Kendisini ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ listesine alan UNESCO’ya atma türkü besteleyen Osman Efendioğlu şu dörtlüğü okudu:

Helal olsun hemşerim bu dünya bizden geçti
Allah şükür olsun UNESCO bizi seçti
Osman Efendioğlu şiirlerle birleşti
Ancak şimdi anladım bu iş tamam yerleşti

 

Kaynak: cumhuriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.