Pompeii’nin Sırrı Tomografiyle Çözülecek

Pompeii’nin Sırrı Tomografiyle Çözülecek

İtalyan araştırmacılar, 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olan P

İçerisindeki Eşsiz Eşyalarla Bozulmamış Etrusk Mezarı Ortaya Çıkarıldı
ANTİK DÖNEM MEZAR RİTÜELLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
Dünyanın En Eski Diş Protezleri Bulundu

İtalyan araştırmacılar, 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olan Pompeii’nin tomografisini çekecek.

pompei kenti

19. yüzyılda kurbanların vücutları bozulmasın diye koruma altına alınan Pompeii halkı şimdi 16 katmanlı bir MR aletiyle taranacak ve medeniyetin tüm sırlarının ortaya çıkarılması amaçlanacak.

Pompeii araştırmacısı Massimo Osanna halkın sağlıklı yaşamından dem vurdu:

“Araştırmamızda diş oyuklarının olmadığını gözlemledik. Bu gerçekten ilginç bir bulgu. Tamamen sürpriz değil çünkü Akdeniz stili beslenmenin insan vücudundaki pozitif etkilerini biliyoruz ama bu son analiz ile durumun nasıl bir boyutta olduğunu anladık.”

“Araştırmamızda fazlasıyla kırık kemik ve kafatasına ulaştık. Bu durum da bizi çoğu insanın sünger taşlarının altında kalarak ya da yuvarlanarak hayatını kaybettiği sonucuna götürüyor.”

pompeililer sağlılık beslenmiş

Kurbanların diş kalitesi, şeker barındırmayan Akdeniz tarzı beslenmenin ve su içerisinde bulunan floridin dişlere verdiği yararı gözler önüne seriyor.

Massimo Osanna Pompeii halkının hayatını nasıl kaybettiğini de tahmin ettiklerini söylüyor:

“En büyük tartışma bu kurbanların nasıl hayatını kaybettiğiydi. Pompeii’de bin kişilik kayıp var. Araştırmamızda fazlasıyla kırık kemik ve kafatasına ulaştık. Bu durum da bizi çoğu insanın sünger taşlarının altında kalarak ya da yuvarlanarak hayatını kaybettiği sonucuna götürüyor. Sünger taşı hafiftir ama 2 metrelik boylarıyla evleri yıkabilir ve birçok kişi bu yola hayatını kaybetmiş olabilir.”

pompeililer ve dişleri

 

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=DeB5N_bH7E8″]

 

Kaynak: tr.euronews.com

YORUMLAR

YORUMLAR

DISQUS: 0

HABER BÜLTENİ

15000onon