Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Piramit Yapımı Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun

0 217

Bir Newport mühendisi, Mısır piramitlerinin nasıl inşa edildiğiyle ilgili buluşunun arkeoloji dünyasını sarsacağını söyledi. Peter James, piramitlerin inşası hakkındaki yanlış teorilerle ilgili düşüncelerini Sarah Dickens’a açıkladı.

pyramid-1

Antik piramitlerin inşası hakkında okul kitaplarında yer alan hayali resimlere zihninizi geri dönderdiğinizde muhtemelen rampaları, büyük taşları kaldırılmaya çalışan peştemal giyinmiş yüzlerce işçi görüntülerini hatırlarsınız. Peter James, sahibi olduğu ikonik yapılar üzerinde çalışan Centic şirketi ve ekibi ile 18 yıl boyunca Mısır piramitlerinin iç kısımlarının restorasyonunu yapıyor.

4.000 yıl önce piramitlerin nasıl inşa edildiğini sorgulamaya başladı. Geleneksel görüşün söylediği gibi yüzlerce işçinin her üç dakikada bir iki milyon taş bloktan bir döşemeyi manevrayla taşımasının imkansız olduğunu söyledi.

“Taşımak İçin Çok Dik”

Piramitler için oluşturulan rampaların 1 milin dörtte biri kadar yüksekliğe sahip olması gerektiğini ve bunun da taş blokları taşımak için çok yüksek olduğunu söyledi. Diğer bir yandan yapımda rampaların da olduğuna dair ipuçlarının olduğunu da ifade etti.

Bunun yerine James, piramitlerin iç kısımlarında yaptığı çalışmadan yola çıkarak piramitlerin içeriden dışarıya doğru büyük taş bloklarla ve küçük iç materyallerle, tıpkı modern yapıların yapımında olduğu gibi, birer küçük taş duvar şeklinde inşa edilmiş olabileceğine inanıyor.

İlgili Yazılar
1 252

James, merkezi Newport olan CenticInternational’ın müdürlüğünü yapıyor. Dünya çapında 50 kişiyi istihdam etmekte ve özellikle İran, Irak ve Sahra’da bulunan anıtların restorasyonunun yanı sıra, Galler ve İngiltere’de, Buckingham Sarayı ve WindsorCastle duvarlarının güçlendirilmesinde de çalışıyor.

pyramid-2

Keşfettiği ve patenti olan bir teknikle antik yapıların içi delinerek, tıpkı bir elma çekirdeğini çıkarır gibi, taş bir dolgu çıkarılıyor ve sonra enjektör olarak kullanmak için geliştirdiği bir aletle içinde hava kalmayacak şekilde ince beton enjekte ediliyor.

Mısır’daki Step Piramidi’nin içinde, binlerce yıldır, büyük bir tonaja sahip küçük taş blokların sadece palmiye ağaçları gövdeleriyle tutturulduğunu keşfettiler. Geleneksel tübüler destek ayakları bir piramit duvarına oldukça zarar vermiş olabilirdi. Bu sebeple Cintec ekibi piramidi içeriden destekleyen yeni bir yöntem geliştirdiler.

Piramitlerin içerisinde, her seferinde 11 adet kullandıkları, 1 ve 1,5 metre yüksekliğinde büyük hava yastıkları tasarladılar. Cwmbran’dakiCentic fabrikasında imal ettikleri çok özel bir tasarım olan güçlü plastik kaynak ile yapıyı içeriden sabit hale getirdiler. Bunlar tamamen piramidin içinde şişiriliyor ve yastık görevi görüyor.

Peter James, “Onun bana anlattığı; bizler taşlara dokunuyor ve birkaç ton ağırlığındaki taşların başımıza düşmelerini engelliyormuşuz.” diyor.

Şirketi dünya çapında hala Mısır’da ve diğer pek çok diğer tarihi mekanlar üzerinde çalışıyor. Şimdi Mısırlı arkeologlara keşfini anlatmak için hazırlanıyor ve kuşaklar boyunca kabul edilen piramitlerin nasıl yapıldığı üzerine olan teze meydan okuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.