Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Perudaki Yerleşim Yerlerinde Arkeologlar Tarafından Yeni Keşifler Yapıldı

0 36

Güney Cuzco bölgesindeki Ollantaytambo arkeoloji parkındaki bakım ve onarım çalışmaları sırasında bir depo ve bir merasim alanı, arkeologlar tarafından yeryüzüne çıkartıldı.

Abra Malaga ve Quillabamba yolu kenarındaki Penas arkeolojik sitesinde bekçiler ve korumacılar tarafından arkeolojik kalıntılar keşfedildi.

peru arkeologlarPark müdürü Oscar Montufar, belirtilerin, bitki örtüsüyle kaplı kayalık alanlarda ortaya çıktığını belirtti.

İlgili Yazılar
1 250

Yaklaşık 5 hektarlık bölgeyi kaplayan platformlar, farklı yükseklik ve genişliklerde inşa edilmişlerdi. Aynı zamanda bir platformdan diğerine geçiş sağlayan merdivenler de mevcuttu.

Bulunan kalıntıların arasında seremoni amacıyla kullanıldığı varsayılan devasa bir aşınmış kaya gün yüzüne çıkarıldı. Bunun yanında taştan yapılmış olan ve cenaze ayinleri için kullanılan sığınak,yiyecekler için yapılmış bir depo alanı bulundu.
Yetkiler çoğu harab olmuş yapıların, Cuzco-Quillabamba anayolu inşaatı sırasında zarar gördüğünü söylediler.
Platformların olası toprak kaymalarını tutmak,tarım alanlarını genişletmek ve törenleri sahnelemek için oluşturulduğu, arkeologların varsayımları arasında yer alıyor.

Montufar bu konuda şöyle söyledi:
“Bölgedeki kalın bitki örtüsünü ortadan kaldırdık ve artık yerleşim yerindeki çalışmalara benzer çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Ardından varlığı şimdiye kadar bilinmemekte olan bu arkeolojik yerleşim alanı için acil bir koruma projesi yürüteceğiz.”

 

Haber Düzenleme: Cihan Ünlü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.