Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Peru’da İnsan ve Kedi Kafatası Kemikleri Bulundu

0 7

Uraca Proyecto Arquelologico tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmaları Corire şehrinin yakınlarındaki Uraca sit alanında 12 insan ve bir kedi kafasının parçalarının keşfini bildirdi. Corire’de çok sayıda mağara resmi olan ToroMuerto yakınında bulunan bu sit alanı kötü bir şekilde yağmalanmış bir mezarlıktır. Uraca’nın yapıları Arequipa kıyısındaki Middle Horizon sitelerine (M.S yaklaşık 600-1100) özgüdür. 2014-2015’den bu yana ki bulgular arasında kafası koparılmış, derisi yüzülmüş ve ortasından ip geçirmek içindelinmiş 12 insan kafası vardı.

peru kafatası

İnsan kafa parçalarıylabirlikte kazıcılar aynı muameleye uğramış bir kedi kafası ortaya çıkardılar; kafatasının arkası koparılmış, gözleri oyulmuş ve parlak kırmızı dokuma kumaşla doldurulmuştu.

İnsan kafa parçaları Ön Ortaçağ (MS200-700) ve özellikle Peru kıyısındaki Middle Horizon döneminde alışılmadık keşifler değildir. Nasca bölgesinde ganimet alma yaygındı ve Nasca  seramikleri ve dokuma kumaşları genelliklekedi ya da kuş türlerini kemerlerinde ganimet kafaları takarken veya onları kuyruklarından ya da pençelerinden sallandırırken gösterir.

Uraca’daki kedi ve insan parçalarının keşfi kedilerin aslında ölüm ritüellerinde kullanıldığını ve sanat çalışmalarının yalnızca sembolik gösterimi olmadığına somut bir kanıt sağlıyor.

peru nasca

İlgili Yazılar
1 250

Kafatası kemiklerinin delinme yerine dayanılarak arkeologlar tarafından fark edilen Nasca tarz yüz maskesi ve Wari tarzı parçaları da içeren dört farklı kafa parçası Uraca’da bulundu.

Uraca’daki Nasca ve Wari tarzı parçaların bulunması yerlilerin kuzeybatıdaki Nasca bölgesindeki komşularından ve kuzeydoğudaki Wari Krallığından etkilendiklerini gösteriyor diyor bu projenin müdürü Beth Koontz Scaffidi.

Kedi muhtemelen o bölgeye özgü vahşi bir çöl kedisi. Müdüre göre ‘’insan ve kedi parçaları baş süsü veya eskimiş bir maske olarak takılmış olabilir ve Toro Muerto’da kaya sanatı sahnelerinde gösterilen danslarda ve gösterilerde kullanılmış olabilir.

Araştırmacılar bugünlerde baş parça tiplerinin tarihini belirlemek için insan dokusunun izotopik analizini ve radyoaktif karbon izotopunu yürütüyorlar ve ganimetlerin beslenme düzeninin ve coğrafik kökenlerinin halkın geri kalanından farklı olup olmadığını belirliyorlar.

 

Haber Düzenleme: Elif Dereçineli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.