Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Ortaçağ Sevgililerinden Birkaç Sevgililer Günü Tavsiyesi

0 55

14. yüzyıldan önce birine benim sevgilim olur musun diye sorsaydınız, muhtemelen size delirmişsiniz gibi bakarlardı.
Orta Çağ’da, 14 Şubat’ta kutsal sayılan Valentine adında iki aziz vardı. Her ikisi de başına kesme konusunda istekli Romalı yetkililer ile çatışan sözde Hristiyan papazlardır. Ancak, her iki azizin de Aşk tanrısının yardımcısı olarak, oldukça başarılı bir ölüm sonrası kariyer önermek için çok az eski efsaneleri vardır. Bu yüzden ipuçları için onlardan bahsetmem gereksiz.

Muhtemelen Sevgililer Gününü körükleyen Geoffrey Chaucer ‘dir . Chauser, The Parliament of Fowls ( Kuşlar Meclisi) adlı şiirinde “Sevgililer Günü” ne belirli bir izlenim bırakmak için Doğa tanrıçasının bütün kuşları çiftleştirdiğini tasavvur etti.

İlk kraliçe kartaldır. Ona soylu yırtıcı kuşlar çoğunlukla ördeklerin, guguk kuşlarının ve diğer küçük kuşların kızgınlığıyla büyük ölçüde kur yapıldı:

“Haydi” diyerek ağladılar. ” Yazık, sen bizi incittin”
“Lanetli yalvarışın ne zaman son bulacak?”

Ama Chaucer neden kuş meclisi için Şubat tarihini seçti? İngiltere’nin kuşları yılın bu zamanında, küresel ısınmayla bile tam anlamıyla sessiz kalabiliyorlar. Belki de Chaucer Mayıs ayında Cenova’da kutlanan karanlık bir Sevgililer Günü düşünüyordu. Ancak sevgililer daha iyi bilinen 14 Şubat’ı kutladılar ve bu tarih sıkışmış bir tarihti. Tabii ki, kalp söz konusu olduğunda, aklın kazanmasını bekleyemeyiz.

ortacag-hediyeleri

Gerçek Hikaye

Her halükarda, karanlığın kaynağına uzun yıllardır çok da önem verilmedi. 15. yüzyılın başlangıcında, Sevgililer Günün de kalpten söyleyen sadece hayali aşk kuşları değildi.

Kurucu sözleşmesine göre “Aşk Mahkemesi” olarak bilinen topluluk özellikle veba hastalığını unutmak için Fransa’da 1400 yılında kuruldu. Bu merak uyandıran belge her 14 Şubatta “küçük kuşlar tatlı şarkılarına devam ettiklerinde”, üyelerin Paris’te muhteşem bir akşam yemeği için buluşmalarını şart koşuyor. Erkek konuklar kendi bestelerinden oluşan bir aşk şarkısı getirirler ve tamamının kadınların oluşturduğu bir heyet tarafından değerlendirilirlerdi.

Aşk Mahkemesi’nin planlandığı gibi sıklıkla toplandığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. (sözleşmeleri 14 Şubat kutlamalarına ek olarak, aylık toplantıları da şart koşuyor.) Sonunda yaklaşık 950 katılımcı Fransız kralından küçük burjuvaziye kadar toplumun birçok kesimini temsil ettiler. Sevgililer Günü romantizmi artık sadece kartallar için değildi.

İlgili Yazılar
1 252

Bugün 14 Şubat kutlamaları, belki de bir grup ortaçağ kadının ve erkeğin yaşayışlarını taklit eden bir sanatın sonucudur. Eğer öyleyse, onların taklidi tam olarak naif değildir.

ortacag-sevgilileri

Ortaçağdan Sevgililer Günü için 4 Tavsiye

Sevgililer Günü’nde özel biri için henüz hediye almadıysanız , ortaçağ edebiyatı size yardımcı olabilir. Gösterişli mücevherleri unutun, işte her bütçeye uygun bazı sevgili hediyeleri:

  • İlişkinizi yeniden canlandırmanın yollarını mı arıyorsunuz? 12.yy Saray Aşk Sanatı’nda Andreas Capellanus sevgilinize lavabo almayı öneriyor. İyi bir yıkama becerisine sahipken kim pahalı bir parfüme ihtiyaç duyabilir ki?
  • Sevgilinizin kıyafetlerini kişiselleştirmeye ne dersiniz?  Nasıl çözüldüğünü sadece sizin bildiğiniz bağlar ekleyin ve kendi bekaret kemerinize sahip olun. (Uygun giysi örnekleri için Marie de France’nin yazdığı 12.yy hikayelerine bakın)
  • Alternatif olarak, sevgiliniz eski gömleklerinden birini saç tellerinize dikerek yeniden kullanın.
  • Ve eğer yukarıdakiler yeterince içten gözükmüyorsa, 13.yy biyografisine göre kelimenin tam manasıyla kalbini sevgilisine veren Le Chastelain de Couci’nin kitabından daima alıntı yapabilirsiniz. (İstenmeyen yan etkilere dikkat edin.)

Top tip: Yukarıdaki hediyeleri biraz tarihsel ve edebi bağlamda donatın ve böylelikle, sevgiliniz size sanki bir balta tutmuşsunuz gibi bakmaz.

Neolitik Çağda Bir Romeo ve Juliet?

Aşkın Günü – Sevgililer Günü’nün Karmaşık Kökenleri

Evlilik Yüzüklerinin Antik Kökenleri (Sevgililer Günü Özel)

Çeviri ve Düzenleme: Rabia Karakoca

Kaynak: ancient-origins “Some Top Tips for Valentine’s Day … from Medieval Lovers

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.