Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Okulun Altında 2000 Yıl Öncesine Ait Mezar Odaları Bulundu

0 14

Malta’da bulunan 2000 yıl öncesine ait Roma dönemi mezarları, arkeologlar arasında tartışmalara neden oldu. Uzmanlar kemiklerin “Maltalı” olarak kabul edilemeyecek kadar yaşlı olduğunu söylüyorlar, ancak ölenlerin Akdeniz kökenli ve bazılarının küçük çocuk iskeletleri ve kafatasları olduğu düşünülüyor.

Times Of Malta’da yayınlanan haberde bulgularla ilgili olarak, özellikle dokunaklı olan bir başka ayrıntı da yanında başka diş ya da iskelet kalıntıları bulunamayan bir bebeğin süt dişiydi.

’Rabat’ın çevresindeki bölge kalıntılar açısından çok zengin.’ diyor Malta hükümeti Kültür Bakanlığı müfettişlerinden Anthony Pace, Malta The Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir röportajında. ‘Son keşfedilen mezarlar, bazı çok ilginç ayrıntılar içeriyor… Bu sürecin sadece başlangıcı. Böyle bir alan keşfetmek kesinlikle heyecan verici bir deneyim, ama aynı zamanda, örneğin kafataslarını laboratuvarda incelemek de aynı derecede heyecan verici. İskeletlerin bazıları çok güzel, onları tarif eden başka bir kelime yok. Biz deli değiliz, bizler arkeoloğuz

Bu tarihi alan, Malta şehri Rabat ’daki bir okulun altında bulunan bir dizi yeraltı mezarından oluşuyor. Independent’da yayınlanan bir haber, mezar odalarının Aziz Paul’un ve Aziz Agatha’nın mezar mezarlarının altında yer aldığını belirtiyor. Şaşırtıcı olan, iskeletlerin ve kafataslarının mezar soyguncuları tarafından yağmalanmadan kalabilmiş olması. Pazar günü, kültür bakanlığı yetkilileri, turistler için bir mezarlık turu düzenledi.

Akdeniz'de konumlanan Malta adası elbette uzun bir tarihe sahiptir. Rabat’da kemiklerin bulunduğu sokağa ait eski ama nispeten yakın zamanlı bir görünüm.
Akdeniz’de konumlanan Malta adası elbette uzun bir tarihe sahiptir. Rabat’da kemiklerin bulunduğu sokağa ait eski ama nispeten yakın zamanlı bir görünüm.

Mezarlar, St. Paul’un Misyoner Koleji’nin futbol ve atletizm sahalarında çalışan işçiler tarafından bulundu. Arkeologlar sonunda, Malta tarihinin gizemlerinden bazılarını çözmek için kullanılacak olan en az sekiz kişilik iskelet kalıntılarını ve bazı süslü seramikleri ortaya çıkardılar.

İşçiler bir mezar odası buldular ve sonra arkeologlar daha çok odaya ulaştı.” dedi Dr. Pace. Times makalesine göre de bunlar taşa oyulmuş yeraltı odaları. Makale, mezarlardan birinde, kayaya oyulmuş küçük bir rafta, sadece birkaç metre uzunluğunda ve belki de bir ayak derinliğinde ve yüksekte bebeklerin gömülmesi için kullanılan bir raf olduğundan da bahsediyordu.

Kemikleri ve dişleri analiz eden bir antropolog olan Bernadette Mercieca Spiteri, Times’a dönemde çocuk ölüm oranlarının yüksek olduğunu ve ailelerin çocuklarını bu mini mezarlara gömüp bu odacıkları sıvayla kapattığını, daha sonra yeniden açarak tekrar tekrar yeni definler yapılan mezarlar da bulunduğunu söyledi.

insan-kemikleri
Malta okulunun altında bulunan Aziz Paul ve Aziz Agatha’nın mezarlarının yakınlarındaki yeraltı odalarında başka insan kemiklerine ve kafataslarına ulaşıldı
İlgili Yazılar
1 252

Times gazetesi Dr. Pace’e bu insanların kim olduğunu sordu.

Maltalı olmak, bugünkü anlamıyla nispeten yeni bir buluştur. Malta, Akdeniz’den gelen insanlara ev sahipliği yapıyordu. Aynı zamanda kalıcı yerleşimcilerin de olduğu adada insanlar kendilerini imparatorluğun, bu durumda, Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olarak görürlerdi.

Definlerin kesin tarihi bilinmiyor; fakat adada çok sayıda Musevi vatandaşın bulunduğu dönemlere (Kartaca hükümdarlığı ile Roma imparatorluğuna geçiş arasındaki sürece) ait olmaları muhtemel gibi görünüyor. Mezarların içeriği ve yerleri adada sömürge yerleşimcileri olduğu zamanlarda ve birçok tüccarla bu çağa işaret edebilir.

Dr. Pace, Times’a dönem hakkında çok az şeyin bilindiğini ancak bu mezarların, adanın uzak geçmişindeki bu gizemli döneme ışık tutulmasına yardımcı olacağını söyledi.

 

Üst resim: Malta’nın Rabat şehrindeki bir okulun altında mezar odalarında bulunan iskelet kalıntılarının bazıları.Yaklaşık 2.000 yıl önce,halkın kemiklerin görülebilmesi için mezarlara girmesine izin veriliyordu, ancak bu insanların ne zaman yaşadığı ve öldüğü kesin olarak bilinmiyor.

3000 Yıllık Mezarlık Filistinlilerin Kökenine Dair İpuçları Veriyor

 

Yazar: Mark Miller

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Kaynak: ancient-origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.