Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Northamptonshıre’da Anglosakson Kalıntıları Bulundu

0 6

Northamptonshire’daki bir nehirde kazı çalışmaları sırasında sığ mezarlarda dört Anglosakson yetişkin insan kalıntısı bulundu. Fakat bu bir son değildi.

Kettering yakınındaki Rushton’da bulunan Ise Nehri’nde de yeni durgun yaratma çalışmaları sırasında yerin otuz santimetre altında mezarlar bulundu. Bu mezarlardan 6.yüzyıla ait çanaklar çıkarıldı. Arkeologlar, toprakla tekrar kapanan mezarları “şaşırtıcı” buldu. Northamptonshire’da yapılan arkeolojik kazıda çalışan kıdemli proje memuru Jim Brown yaptığı açıklamada: “cesetle gömülen eşyalar, bu verimli topraklarda yaşayan ve küçük bir çiftlik kurmak isteyen yerleşimcilerin cesetleriyle gömülen eşyaların pagan inancına sahip olabileceğini” belirtti. Bu açıklamalardan sonra Brown, çevrede herhangi bir tehdit görülmediği sürece kazı çalışmaları yapılmayacağını ve en iyi korumanın kazı olmadığını belirtti.

İlgili Yazılar
1 254

Balıklar için doğal bir yaşam yeri olacak 23.000 euro’luk durgun su yaratma projesi River Nene Bölgesel Parkı ve Northamptonshire Vahşi Hayatı Koruma tarafından yürütülüyor ve Defra(çevre, yiyecek, kırsal işler departmanı) tarafından finanse ediliyor. Nene Vadisi Doğa Gelişim Bölgesi nehir restorasyon sorumlusu Simon Whitton, “bölgedeki arkeolojik durumun farkında olduklarını ve bu yüzden de iş süresince hep bir arkeologu alanda bulundurduklarını” söyledi. Fakat Whitton’un mezarlar bulunduğunda ilk düşüncelerinin ümitsizlikle söylediğini unutmamak gerekir: “Birkaç sorunumuz vardı ve proje sürekli erteleniyordu. Bu yüzden dört ceset bulunduğunda projenin tekrar erteleneceğini korkusu taşıyordum.” Projenin ertelenmeyişi Whitton’un şu açıklamayı yapmasını sağladı: “mezarlar, projede kesinlikle çok fazla ilgiye yol açtı.”

Kasımda bulunan mezarlar,  keşif ve hazine avcılarından korunmaları amacıyla saklı tutuluyor.

 

Haber: Ebru Ertural

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.