Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Modern Rus Topraklarında Yer Alan En Eski Tapınak Açığa Çıkarıldı

Phanagoria'da Hazarların katmanları. Volnoe Delo Oleg Deripaska Vakfı
0 48

Rusya’nın en büyük özel yardım kuruluşlarından Volnoe Delo Oleg Deripaska Vakfı, çalışmakta oldukları Karadeniz yakınlarındaki Phanagoria  antik Yunan kenti yerleşiminde, Boğaz Krallığı’nın başkenti olduğu M.Ö. 5. ve 4.yüzyıla ait kentte şiddetli darbe izleri keşfettiğini duyurdu.

Antik Phanagoria kentinde vakıf destekli 12. arkeolojik sezon sonrası, arkeologlar M.Ö. 6. ve 5.yüzyıla dayanan katmanlara ulaştılar. M.Ö. 480-470’de büyük yangında tahrip olmuş kent parçalarını ortaya çıkardılar. Sparta’nın Trakyalı hanedanı, Archaeanactids hanedanını  M.Ö. 5.yüzyılda tahttan indirdiği zaman, Boğaz Krallığı’nda otorite değişimi ile kronolojik olarak eşleşmekte.

Keşif, hanedanlığın ele geçirilmesinin tüm şehri harap eden şiddetli çatışmalar eşliğinde olduğunu düşündürmekte. Phanagoria’daki son arkeolojik sezon, bulgulara ulaşımı engelleyen şiddetli yağmur  yüzünden zarar gördüğü için, önümüzdeki yıl arkeologlar şehrin kalıntılarına ilişkin daha kapsamlı bir çalışma yürütecekler. Şimdiye kadar ki son kesifler arasında, her nasılsa, M.Ö. 6.yüzyıla dayanan 2 odalı güneşte kurutulmuş toprak(kerpiç) bir yapı bulunmakta. Sonraki çalışmalar akropolün bir parçası olduğunu teyit ederse, yapı modern Rus topraklarında bulunmuş en eski tapınak olacak.

Phanagoria doğu akropol kazılarından arkeologlar
Phanagoria doğu akropol kazılarından arkeologlar
5.yüzyıla dayanan Roma çukurlu bir yapının parçaları.
5.yüzyıla dayanan Roma çukurlu bir yapının parçaları.

2015’deki diğer kesiflerin içinde, yerlilerin meçhul sebeplerle bölgelerini terk ettikleri sırada kentin 10.yüzyılda düştüğü söylentilerini destekleyen bir kanıt. Tarihi dokümanlarla birlikte arkeolojik bulgular, Phanagoria’nın M.S. 10.yüzyılda Hazar Kağanlığı’nın büyük şehirlerinden biri olduğunu doğrulamakta ve  diplomatik istilacı olarak bilinen Slav kumandan Helgu(genellikle Oleg olarak çağrılır) tarafından kuşatıldı. Dokunulmazlık karşılığında, yerlileri şehri terk etmeye zorladığına inanılıyor.

İlgili Yazılar
1 252
Phanagoria'da Hazarların katmanları. Volnoe Delo Oleg Deripaska Vakfı
Phanagoria’da Hazarların katmanları. Volnoe Delo Oleg Deripaska Vakfı

Phanagoria kenti bir sürü az bulunur tarihi eser vermesiyle bilinir. Aralarında M.Ö. 63 yılında Boğaz Krallığı’nın VI. Mithridates ordusu tarafından, kendisine yapılan halk isyanını bastırmak için kullanılan gemi mancınığının yanı sıra M.Ö. 1.yüzyıla dayanan VI.Mithridates  sarayı, tek basamaklı eski bir türbe tavanı, M.Ö.5.yüzyıla dayanan Rus toprakları üzerinde ortaya çıkarılmış en eski tapınak, çok sayıda batik nesne örneğin toprakla kaplanmış antik kentin sokakları, Phanagoria liman yapıları, gemi enkazı.

Kentin tarihi, Milesyali Yunanlar tarafından koloni olarak kurulduğu M.Ö. 7. ve 6.yüzyıla kadar uzanır.

Phanagoria seferi başkanı Vladimir Kuznetsov diyor ki:

”Bu yıl Phanagoria saha çalışmasının en önemli sonuçlarından biri, 10.yüzyılda yerlilerin toplu göçünün olası sebepler varsayımıdır. Phanagoria incelemeleri, Bizans İmparatorluğu, Hazar Kağanlığı ve Antik Rus tarihini bağlamamıza izin veriyor. Çıkarılan Eski Rus devletinin, bölgede güçlü bir siyasi ve sosyal etkiye sahip olduğunu anlayabiliriz. Eski kültür katmanlarına gelince, dünyada bir benzeri olmayan eşsiz tarihi eserlere sahibiz. 1000 metrekare büyüklüğündeki M.Ö. 6. ve 5. yüzyıl katmanları ile çalışıyoruz. Bu yüzden yeni keşifler yakındır.

     Basic Element(Temel Element)basın bülteninden uyarlandı ve düzenlendi.

Haber Düzenleme: Kübra Çiftçi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.