Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Mısır’da Aslan Tanrıça Sekhmet’in Heykelleri Çıkarıldı

0 24

Hourig Sourouzian, Luxor’daki Kral Üçüncü Amenhotep’in Ölüm Tapınağında kazı yapan Mısırlı arkeologların, Antik Mısır Güneş Tanrısı Re’nin kızı olan Tanrıça Sekhmet’in bir dizi heykelini ortaya çıkardıklarını Aham Online gazetesine perşembe günü bildirdi.

Sourouzian heykeller hakkında “üstün sanatsal kaliteye sahip” olarak yorum yaptı. Bu heykeller dört parça halinde bulundu; üç büst ve bir başsız beden. Heykeller Luxor’un batı yakasında bulunan Kom El-Hettan arkeolojik alanında bulundu.

Sourouzian,3,000 yıldan eski tapınağın kalıntılarını kurtarmak ve dağılmış olan eserleri önünde sonunda bu alana, orijinal seriminde sunulmak üzere geri getirmek için çabalayan Memnon ve Amenhotep III Kolosusları Tapınak Koruma Projesi çalışmalarının denetmenliğini yapıyor.

Proje müdürü, takımının Sekhmet heykel parçalarını tapınağın hipostil holünde – sütunlarla desteklenen çatılı bir yapı – gömülü olarak, iyi bir durumda bulduğunu söyledi. Tanrıçanın daha önceden aynı kazı alanında birkaç başka heykeli daha bulunmuştu.

Tarihi Eserler Bakanlığı’ndaki Antik Mısır Eserleri Departmanı müdürü Mahmoud Afifi’ye göre, aslan başlı tanrıça Sekhmet babası Re’yi düşmanlarına karşı korumayla görevlendirilmişti.

Afifi AhramOnline’a, Amenhotep III’ün tapınağında bulunan tanrıçanın çok sayıdaki heykeli, aynı zamanda hükümdarı da kötülüklerden ve hastalıktan koruması niyetiyle konmuş olabileceğini söyledi.

misir-heykel

Tanrıçanın bütün heykelleri güvenlik nedeniyle Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından denetlenen bir depoda saklanıyor.”, dedi Afifi, tapınaktaki kazıların bitirilip alanın ziyaretçilere açıldığında heykellerin orijinal yerlerine döndürüleceğini ekleyerek.

İlgili Yazılar
1 250

Sourouzian’ın takımı Sekhmet’in heykellerine ek olarak kireçtaşına oyulmuş büyük sfenks parçaları, aynı zamanda bir ilahın küçük bir siyah granit parçaya oyulmuş gövdesi, cenaze tapınağının üçüncü sütununun çevresinde buldu.

Sfenksler çok kötü bir durumdalar ve teşhir edilmeden önce elden geçirilmesi gerekecek,” dedi Sourouzian.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Khaled El-Enany Pazartesi günü Luxor’a, Luxor Müzesi’nin açılışının 41inci yıldönümünü kutlamak için açılan geçici bir sergiyi ziyaret etmek ve yeni keşfedilen heykelleri incelemek için seyahat etmeye hazırlandı.

Bu sergi, Memnon ve Amenhotep III Kolosusları Tapınak Koruma Projesi’ndeki arkeologlar tarafından keşfedilen 40 eserden oluşan bir koleksiyonu sergileyecek.

Bu eserler bir dizi tılsımı, Greko-Romen paralarını, kil çanak ve dini dikilitaş – mezar taşı veya sınır işaretleyici olarak dikilen taş tablet ya da sütunlar – kalıntılarını içeriyor.

Bilim Dünyasının Son Keşfi: Mısır’ın ‘Kayıp Kent’inden En Güzel Fotoğraflar

Çeviri: Cemre Nayir

Kaynak: ahramonline

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.