Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Mısır’da 2000 Yıllık Mezar ve Lahitlerin Yer Aldığı Gizli Mezar Odaları Keşfedildi

0 29
Mısır’ın güneyinde 2000 yıl öncesinden kalma üç mezar keşfedildi. El-Kamin El-Sahrawi bölgesinde gün yüzüne çıkarılan mezarlar, bu bölgenin Yirmi yedinci Hanedan tarafından Grekoromen döneminde kurulmuş büyük bir mezarlık olduğuna işaret ediyor.

Bin Yıllık Mezarlar

Ahram Online‘ın haberine göre Mısır Antika Eserler Bakanlığı, El-Kamin El-Sahrawi bölgesinde yapılan kazılar sırasında Batlamyos Hanedanı’ndan kalma üçtaş mezar keşfedildiğini açıkladı. Bakanlığın görevlendirdiği bir arkeolog ekibi Samalout’un güneydoğusunda çalışmalar yaparken bu son derece önemli keşfe imza attılar. Ekibin rapor ettiğine göre mezarlarda birçok lahit ve kilden parçalar mevcut.

Yine Ahram Online‘a konuşan Antika Eserler Bakanlığı’nın Eski Mısır Bölüm Başkanı Ayman Ashmawy, kil kalıntıları yakından inceleyen uzman ve arkeologların, mezarların M.Ö 332’de başlayan Grekoromen dönemine ve M.Ö 525 yılında kurulan Yirmi yedinci Hanedan’a ait olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Ashmawy “Bu bulgu çok çok eskiden bu bölgenin dev bir mezarlık olduğunu gösteriyor.” dedi.

Keşfin Önemi

Asmawy bölgenin “büyük önem taşıdığını” çünkü El-Kamil El-Sahrawi arkeolojik bölgesine dair birçok bilinmeyeni gün yüzüne çıkaracağını belirtti. Asmawy bölgede daha önce yapılan kazılarda arkeologların 20’ye yakın mezar keşfettiklerini; bu mezarların İlk Mısır Satraplığı olarak da bilinen Yirmi yedinci Hanedan’dan Grekoromen dönemine uzanan geniş bir zaman aralığında etkisini sürdüren katakomp tarzında inşa edildiklerini de sözlerine ekledi. Kazı çalışmalarının başındaki isim, Ali El-Bakry Ahram Online‘a yaptığı açıklamada yeni keşfedilen 3 mezarın daha önce bulunanlardan daha farklı bir mimari stilde inşa edildiğini söyledi.

El-Bakry’nin raporlarına göre ilk mezar, bir kayanın içini kazarak oluşturulmuş dik bir oyuktan meydana geliyor. Oyuk, içerisinde insan yüzünü tasvir eden 4 lahitin yer aldığı bir mezar odasına açılıyor. Oyukta 9 kabir mezar mevcut. İkinci mezar yine dik bir oyuk ve iki mezar odasından meydana geliyor. Birinci oda kuzeye dönük inşa edilmiş ve doğudan batıya uzanan “iki lahitin kalıntıları burada iki kişinin yatmakta olduğunu gösteriyor” diyor El-Bakry, Ahram Online yetkililerine.

Bölgede İlk Kez Çocuk Mezarı Bulundu

İlgili Yazılar
1 254

Arkeolojik çalışmalar bölgede 6 kabir mezarın da varlığını ortaya koydu – üstelik mezarlardan biri bir çocuk mezarı. The Independant’a konuşan El-Bakry “Bazıları burada askeri bir garnizon olduğunu ileri sürüyor. Bu doğru değil. Bu bölge büyük bir şehir mezarlığı. Sahrawi bölgesinde ilk kez bir çocuk mezarı buluyoruz.” dedi ve bulunan insan kalıntılarının ve diğer bazı delillerin bölgede her yaştan erkek, kadın ve çocuğun varlığına işaret ettiğini belirtti. Dahası ikinci mezar odasının, oyuğun yere en yakın noktasında bulunduğunu ve oyukta ahşap bir tabutun kalıntıları dışında arkeolojik değer taşıyan herhangi bir şey bulamadıklarını, üçüncü odada ise kazı çalışmalarının henüz bitmediğini açıkladı.

Mezarların gizemini çözmek için çalışmalar sürüyor

Çeşitli şekillerde ve boyutlarda 5 lahit ve bir ahşap sanduka bulunması üzerine bölgede kazı çalışmaları 2015 yılında resmen başlatılmıştı. İkinci aşama ise kazı sırasında 5 yeni mezarın keşfedilmesi üzerine Kasım 2016’da başlatıldı. Ahram Online‘ın haberine göre 5 mezardan 4’ünün iç dizaynı neredeyse aynıyken 5. mezarda defin için kazılmış büyük bir oyuk mevcut. El-Bakry, kazıların hız kesmeden devam edeceğini ve böylece, bölgenin tarihi sırlarını bir bir ortaya dökeceklerini belirtti.

FİRAVUN’UN KÜÇÜK YARDIMCILARI: ANTİK MISIRLILARIN “UŞABTİ” CENAZE HEYKELCİKLERİ
ESKİ MISIRIN KAYIP LABİRENTİ – BÖLÜM 1 –
MISIR’DA BULUNAN BİR MANASTIRDA ORTAÇAĞ KIPTİ DUVAR RESİMLERİ ORTAYA ÇIKARILDI
ANTİK MISIR’DA TEK TANRILIĞIN SAVUNUCUSU “FİRAVUN AKHENATON”

Çeviri: Beste Naz Yıldız

Kaynak: ancient-origins “2,000-Year-Old Tombs and Sarcophagi Uncovered in Hidden Burial Chambers in Egypt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.