Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Mısır Milli Kütüphanesinin Dijital Eserler Veritabanı Artık İnternet Üzerinde

0 64

Amerikan Nümizmatik Derneği, Washington Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nden Dr. Jere Bacharach ve Kahire Üniversitesi, Arkeoloji Enstitüsünden Dr. Şerif Anwar’ın işbirliğiyle, Mısır Milli Kütüphanesinin artık dijital yayını bulunan Nümismatik koleksiyonunlarını duyurmaktan mutluluk duyuyor.

mısır milli kütüphanesi

Bu katalog, Eski Roma cam eşyaları ve İslamiyet öncesi Sasani sikkelerinden Anwar Sadat’ın modern Mısır sikkelerine kadar uzanan 6,500’ten fazla parçadan oluşmaktadır. Koleksiyonun büyük çoğunluğu, gelmiş geçmiş tüm büyük hanedanlıklar arasında Ortaçağ İslam dünyası sikkelerine aittir.

Dr. Şerif Anwar tarafından yapılan çeviriler sayesinde arayüzler hem İngilizce hem de Arapça dilinde mevcuttur. Çok dilli arayüzü Nomisma.org tarafından belirlenen nümizmatik konseptlerde bulmak mümkündür.Bu proje boyunca, 700’den fazla İslami kuruluş ve toplumların, hanedanlıkların, kurumların, darphanelerin diğer İslami Nümizmatik koleksiyonlarının teknik temeliyle birleşebilmesi için İngilizce, Arapça ve diğer dillerde etiketlenip Nomisma’ya işlendi. Mısır Milli Kütüphane koleksiyonun haritalanabilmesi için çoğu İslam darphanelerine coğrafi koordinatlar eklenmiştir.

İlgili Yazılar
1 250

mısır ulusal kütüphanesi

ANT Veri Bilimi Müdürü Ethan Gruber’e göre, açık erişime bağlı İslam kuruluşlarının tanımlanmasında üstlenilen çaba ANT veritabanında İslam bölümünün geliştirilmesini mümkün kılacak ve ileride İslam ait derlemeler Roma İmpratorluğu sikkeleri gibi çevrimi yapılabilecektir.

Diğer ANS dijital projeler gibi, veriler Açık Veritabanı Lisansı ile serbest kullanıma açık ve Numishare çerçevesinde yayımlanabilir olacaktır.

 

Haber Düzenleme: Kamala Ahmadova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.