Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Metro İnşaatı Sırasında Çıkarılan Arkeolojik Eserler Yine Aynı İstasyonda Sergileniyor

0 105

Romalılar için, günlük işe gidiş bir daha asla aynı olmayacak. Cuma günü şehir, inşaatı sırasında bulunan arkeolojik hazineleri bir araya getiren yepyeni bir metro istasyonunu açtı.

İmparator başları ile dekore edilmiş demir mızrak uçlarından ve altın sikkelerden, turkuaz renkli camdan yapılmış narin bir parfüm şişesine ve zayıf nimfaların mermer heykellerine kadar sıralanıyorlar.

Antik Roma balık çiftliğinden dev küpler, bronz balık kancaları, M.Ö. 1. Yüzyıla ait dokuma sepet kalıntıları ve 2.000 yıllık şeftali taşlarından oluşan bir koleksiyon bile var; bu bölge imparatorluk seçkinleri için yiyecek sağlayan zengin bir tarım arazisi olduğu zamandan beri.

Antik Roma küpleri, Roma’nın en yeni metro istasyonunda, San Giovanni’de sergileniyor

Bunların hepsi, San Giovanni metro istasyonu boyunca, Lateran’daki St John’daki görkemli papalık bazilika’sından birkaç yüz metre uzaklıkta ve başkentin tarihi merkezine yakın bir konumda bulunan, hafifçe aydınlanmış cam cepheli panellerde sergileniyor.

Yolcular istasyonun merdivenlerine inerken Ortaçağdan Roma İmparatorluğuna ve Cumhuriyet Roma’sına geri dönecekler. Ne kadar derine inerlerse, tarihte o kadar geriye giderler.

İstasyonun duvarlarında şehrin tarihindeki önemli tarihler, MS. Üçüncü yüzyılda İmparator Aurelius tarafından savunma duvarlarının oluşturulmasından, MS 455 yılında Vandalların kentin yağmalanmasına ve 476 yılında Batı Roma İmparatorluğu’nun sonuna damgasını vurdu.

Metro istasyonunun inşası süresince 40.000’den fazla eser bulundu ve en ilgi çekici olanlar sergilendi

Trenlerin varacağı açık yeni istasyonun altındaki yolcular, kendilerini Buzul çağında, zemin seviyesinin altında 100ft derinlikte bulacaklardır. Kentin arkeoloji bölümünün müfettişi Francesco Prosperetti,

“Bu bir çeşit zaman makinesi, istasyona girdiğinizde Roma tarihine geri döndüğünüzde daha ileriye gidersiniz” dedi.

Mühendislerin istasyonu inşa etmek için çok fazla derine inmeleri gerektiği gerçeği, arkeologlara Roma’nın geçmişinin katmanını insanlar tarafından bile yaşanmadığı zamana kadar çalışmak için “benzeri görülmemiş” bir olanak verdi.”Proje, arkeologlar olarak normalde asla ulaşamadığımız derinliklere ulaşmamızı sağladı” dedi.

Projeden sorumlu olan arkeolog Rossella Rea, “ Roma’nın bütün tarihi buradadır” dedi. Roma döneminin çoğunluğu gelişmiş bir sulama sisteminin meyve sebze ve çiçeklerin yetiştirilmesine izin veren zengin bir tarım bölgesi idi. “Kentin zengin insanları lüks malları vardı” dedi.

İlgili Yazılar
1 252
Bu yılın sonrasında yolculara açılan San Giovanni metro istasyonunda, Antik Roma çanak çömleği sergilendi

On yıl süren inşaat projesinde 40.000’den fazla el yapımı eşyalar bulundu ve şu an en ilginç olanlar sergilendi.

Roma’daki LaSpienza Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü Flippo Lambertucci, “Gezginler için kapsamlı bir deneyim yaratmaya çalıştık” dedi.  Antik Romalıların ve sonraki yüzyıllarda yaşayan insanların günlük yaşamını aydınlatıyor.

San Giovanni, Roma’nın yeni metro hattında, şehrin üçüncüsü olan 30 istasyondan biridir. İstasyonda yapılan çalışmalar bitti, ancak hattın diğer kısımları hala tamamlanacak, bu nedenle San Giovanni yılsonuna kadar halka açılmayacak.

Yeni hat boyunca iki “Müze İstasyonu”nun ilki olacak. Amba Aradam olarak adlandırılan başka bir istasyonun kazısı sırasında, mühendisler Praetorian Koruma barakalarının kalıntılarına rastladılar.

İmparotor Hadrian’ın altında inşa edildiği inanılan M.S 2. Yüzyıldan kalma barakalar, yer altı 30ft’nde keşfedilmiştir.

Mühendisler, 2021’de bitmesi beklenen modern istasyona dâhil etmeyi planlıyorlar. Mevcut A ve B hatlarını zenginleştirecek olan Roma’nın Metro C hattı, yaklaşık on yıl önce başladığı andan itibaren, arkeolojik kalıntıların sıkça keşfedilmesinden kaynaklanan gecikmelerden dolayı rahatsız edildi.

ANKARA’DAKİ ROMA DÖNEMİ TİYATROSUNU TİNERCİLER SAHİPLENDİ

METRO ÇALIŞMALARINDA 2 BİN YILLIK KALINTILAR ORTAYA ÇIKARILDI

ETRÜSK NEKROPOLÜ OLAĞANÜSTÜ KEŞİFLER SUNMAYA DEVAM EDİYOR

Çeviri: Yasemin Akbaba

Kaynak: telegraph

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.