Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Mark Zuckerberg’den Kripto Para Açıklaması

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel Facebook hesabı üzerinden Kripto para birimleriyle alakalı bir açıklamada bulundu

0 68

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel Facebook hesabı üzerinden Kripto para birimleriyle alakalı bir açıklamada bulundu. Zuckerberg, Kripto para birimleri ve şifreleme sistemlerinin Facebook servislerinde nasıl kullanılabileceği hakkında araştırmalar yaptığını açıkladı.

Kripto paralar hakkında Zuckerberg’in konuyla ilgili açıklaması şöyleydi;

İlgili Yazılar
1 250

“Günümüzde teknolojideki en ilgi çekici sorulardan biri merkezcilik ve ademi merkeziyetçilik üzerine. Birçoğumuz teknolojiye girdi çünkü, bunun gücü insanların elinde olan ve merkezi olmayan bir güç olabileceğine inanıyoruz. Facebook’un misyonunun ilk üç kelimesi hep “gücü insanlara ver” olmuştur. 1990’larda ve 2000’lerde çoğu insan teknolojinin merkezi olmayan bir güç olacağına inanıyordu.

Günümüzdeyse birçok insan bu sözü unutmuş durumda. Az sayıda büyük teknoloji şirketinin yükselişi ile birlikte -ve vatandaşlarını izlemek için teknolojiyi kullanan hükümetler- birçok kişi artık teknolojinin ademi merkeziyetçilikten ziyade yalnızca merkezileştirdiğine inanıyor.

Buna karşı gücü merkezden alarak insanların eline veren önemli eğilim var: Şifreleme ve kripto para gibi. Ancak kontrolünün daha zor olma riski ile geliyorlar. Daha derine inerek bu teknolojilerin olumlu-olumsuz yönlerini ve bunları hizmetlerimizde en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimle ilgileniyorum.”

Antik Dönemin Paralı Askerleri Yazımızı Mutlaka Okumalısınz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.