Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

“Makedonyalı Blaundus” Kentine Hoş Geldiniz…

Büyük İskender’in Anadolu'daki seferlerinden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş

0 87

Blaundus Antik Kenti, Uşak ili sınırları içerisinde yer alan ve kuruluşu M.Ö 334 yılına dayanan bu tarihi kent, Büyük İskender’in Anadolu’daki seferlerinden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş. Blaundus Antik Kenti, Uşak il merkezinden yaklaşık 43 km. dir. Sırasıyla Uşak – Ulubey yolu ve daha sonra Ulubey – Eşme yolu üzerinde antik kente ulaşabilirsiniz.

Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyü sınırları içerisinde yer alan antik kent 1. derece sit alanı olarak tescil edilmiş. Antik kente giriş ücretsiz herhangi bir gişe falan yok. Yalnız antik kenti girişine yakın bir yerden başlayıp kenti içine kadar farklı yerlere kameralar yerleştirilmiş. İlk başta Büyük İskender’in Anadolu’daki seferlerinden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulduğunu söylemiştik. Bu bölgeye yerleşenler tarafından kendilerine “Makedonyalı Blaundus” adının verdiği rivayetlerine göre 1845 li yıllarda bu bölgeye gelen William J. Hamilton bu kentteki araştırmaları sonucunda bir yazıtı bulmuş, ve bu yazıtta “Blaundeon Makedonon” ibaresine rastlanmış yani “Makedonyalı Blaundus” bu sebepten dolayı antik kentin adı da netlik kazanmış.

Blaundus Antik Kenti, Büyük İskender’den sonra sırasıyla, Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu’na bağlanmış. En parlak dönemini ise Roma döneminde yaşamış. Yarımada benzeri bir yapı üzerine kurulan ve çevresinde derin vadiler bulunan bu kenti tek kişi önemli bir kısmı günümeze kadar ulaşan kuzey kapısıdır. Kentin içerisinde tiyatro, stadyum, kale, tapınaklar ve kaya mezarları bulunmaktadır. Ama çoğu günümüze iyi bir şekilde ulaşamamış. Kentin güney yamacına yapılan tiyatro kalıntıları çok fazla hissedilmese de oturma basamaklarının bir kısmını görebilirsiniz. Ayrıca tiyatronun hemen yanında kayalara oyulmuş bir çok kaya mezarlarını görebilirsiniz. Buradaki kazılar sonucunda çıkarılan önemli tarihi eserler bugün Uşak ili merkezinde yer alan Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Arkeoloji sevenlerin müzeyi ziyaret etmelerini öneririz.

İlgili Yazılar
1 252

Antik Kentler Hakkında Tüm Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir gün yolunuz Uşak iline düşerse yeni bu bölgede olan dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ulubey Kanyonu’nu ziyaret ettikten sonra bu antik kente uğramadan Uşak’tan ayrılmayın.

Yazı ve Fotoğraflar: Emrah Apaydın

Daha detaylı bilgilere ulaşmak için yazarın sitesi gezginrehberler‘i takip etmenizde fayda var.

Anadolu’dan Arkeolojik Gezi Yazıları İçin Bunları İnceleyebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.