Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Luxor’daki III.Thutmose Tapınağında Yeni Keşif

0 35

Eylül’de başlayan dokuzuncu arkeolojik alan sezonu esnasında Luxor’un batı kıyısındaki Al-Deir Al-Bahari’de III.Thutmose’un binlerce yıllık tapınağında İspanya-Mısır ortak heyeti, kralın ev hizmetçisi Amenrenef’in mezarına rastladı.

Eski Eserler Bakanlığında Antik Mısır Eski Eserler Dairesi Başkanı Mahmoud Afifi, Abraham Online’a mezarın, tapınağın güney mahfaza duvarında ortaya çıkarıldığını ve çok iyi korunduğunu söyledi. Ayrıca mezarın içinde bozulmuş tahtadan bir tabut bulunduğunu, fakat içerisinden güzel ve iyi muhafaza edilmiş bir mumya kartonajın ortaya çıktığını ekledi.

Mezar içerisindeki kartonaj mumya
Mezar içerisindeki kartonaj mumya

Heyet alan yöneticisi Mısır bilimci Myriam Seco Alvarez, ilk çalışmanın, mezarda yatan kralın ev hizmetçisi Amenrefef’in ünvanınıve ismini belirlediğini söyledi. Böylelikle mezarın üçüncü orta dönemden geldiği söylenebilir. (MÖ 712-1070)

Afifi, kartonajın geniş çaplı çalışmasına çok yakında girişilmesi beklendiğini söyledi. Alvarez ayrıca kartonajın üzerinde hemen hemen tamamı çok renkli boyama dekorasyonu ve antik Mısır dininin en tipik sembolleri ve elementlerinin bir kaçının olduğu yazıtların görüldüğünü ekledi.

Kartonaj mumyanın yüzü
Kartonaj mumyanın yüzü
İlgili Yazılar
1 250

Bu yazıtlar arasında güneş sembolleri, koruyucu tanrıça Isis ve yayılan kanatları ile Nephthys, şahinler ve Horus’un dört oğlu, en yüksek otoritenin esrarengiz yeteneğinin ortaya konmuş halidir.

Mezar, “üçüncü orta dönem” e dayanıyor ve “kraliyet evinin hizmetçisi” ünvanını taşıyan “An eirnef” diye isimlendirilen bir adama aittir.
Mezar, “üçüncü orta dönem” e dayanıyor ve “kraliyet evinin hizmetçisi” ünvanını taşıyan “An eirnef” diye isimlendirilen bir adama aittir.

17 yy. Ait Mumyalanmış Piskopos ve Defnedilmeyi Bekleyen Bir Cenin Bulundu

 

Yazar: Nevine El-Raef             Kaynak: Ahram Online

Çeviri: Elif Nur Targan

Kaynak: News Network Archaeology

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.