Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kuzey Çin’de 6,000 Yıllık Beşgen Biçimli Ev Keşfedildi

0 15

TAIYUAN, 28 Kasım (Xinhua) – Çin’in Shanxi Eyaleti’ndeki yetkililer pazartesi günü, arkeologların kabile toplanma salonu ya da bir kabile liderinin makam alanı olduğu düşünülen beşgen bir yapının yıkıntılarını bulduğunu söyledi.

Linfen’in bir köyü olan Taoyuan’daki neolitik harabelerde keşfedilen yarısı toprak altındaki ev, toplamda 90 metrekare alanı kaplıyor ve günümüze ulaşan duvarları maksimum 50 cm uzunluğunda diye açıkladı Xue Xinming, Shanxi Eyalet Arkeoloji Enstitüsü’nden bir araştırmacı.

“Duvarlar içerden çimen ve çamur karışımı bir boyayla boyanmıştı ve aynı zamanda bir zamanlar evi ve duvarları desteklemek için koyulan ahşap sütunların durduğu delikler de bulundu”, dedi Xue.

Evin içinde yer altında eski insanların ısıtma, pişirme ve ışıklandırma amacıyla kullandığı silindir şekilli bir ocaklık da bulundu.

cinde-besgen-ev

Xue’ye göre bu beşgen bina, prehistorik insanların bu şekilde yalnızca 80 metrekareden büyük yapılar yaptığından dolayı nadirdi.

“Böyle bir bina belki de büyük bir kabilenin kabile lideri makamı ya da toplanmaların veya tapınma seremonilerinin yapıldığı bir kamu alanıydı.” dedi, yapının Shanxi Eyaleti’nde bulunan ilk örneği olduğunu ekleyerek.

İlgili Yazılar
1 252

Daha önce Çin’de bir düzine prehistorik beşgen yapı bulunmuştu, bunlar ağırlıklı olarak Henan Eyaleti’ndeki Lingbao Şehri’ndeydi.

Projenin kazı ekibi lideri Zheng Yuan, bu keşfin Linfen’in Yaodu İlçesi’ndeki Jiade Kazası’nda bir köy olan Taoyuan’dabir otoyol inşası hazırlamak için Ağustos’ta başlayan kazının bir parçası olduğunu söyledi.

Zheng toplam kazı alanının 2,500 metrekare olduğunu ve dört ev yıkıntısı dışında aynı zamanda bir çömlek ocağı yıkıntısı keşfettiklerini ve çeşitli çömlek parçaları ortaya çıkardıklarını söyledi.

besgen-ev-plani

Ayrıca bu kazının araştırma çevresi için ve Shanxi, Shaanxi ve Henan bölgeleri civarında merkezlenen, prehistorik dönemde Çin’de en güçlü dönem olan Miaodigou Kültürü’ndeki hayat için önemli olduğunu söyledi.

 

Çeviri: Cemre Nayir

Kaynak: xinhuanet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.