Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kır Kırlangıçlarının Davranış Değişikliği Göstermesi Evrimsel Olabilir

0 9

Evrimsel değişiklikler ve yeni hayvan türlerinin oluşumu hakkında sahip olduğumuz bilgilerin çoğu tarihi kayıtlara dayanmaktadır. Ancak diğerlerine nazaran Arjantin’deki yeni bir kır kırlangıcı popülasyonu, bilim insanlarının bu değişimleri tek başlarına görmelerine yardımcı olabilir.

Antartika dışında her kıtada bulunan kır kırlangıçları harika göçmen kuşlardır. Kuzey Amerika kır kırlangıçları, Güney Arjantin’e kadar, her yıl göçlerinde 12.000 mil yol kat etmektedirler. Değişen mevsimlere göre belirlenen altı aylık hareketler sonucunda kuzeyde, daha sonrasında güneyde kış mevsiminde yavrularlar.

Tarım ve Yaşam Bilimleri Kolejinde çevrebilim ve evrim biyolojisi profesörü olan David Winkler ve ortakları, yaklaşık 30 yıl önce oraya yerleşmiş Buenos Aires yakınlarındaki kır kırlangıçlarının yeni bir popülâsyonunun hem göç devresinin hem de yavrulama döngüsünün çok kısa bir süre içerisinde uyum sağlayabildiğini söylüyorlar.

Bu popülasyona ait kuşlar göçlerini üç katına kadar azaltmış, kış için sadece ekvatora, daha sonrasında yavrulama için tekrardan Arjantin’e geri dönmek üzere yol almışlardır. Kuşlar, Cornell’de geliştirilen bir yazılım kullanılarak izlenmiştir.

Winkler: ‘’Bu kır kırlangıcı popülasyonu son zamanlarda hem yıllık göçü hem de yıllık döngüsünde değişiklik yapmıştır. Bu durum da, bu değişikliklerin arkasında hangi mekanizmaların bulunduğuyla ilgili soru işaretlerini gündeme getirmektedir. Fakat buradaki durumun o olmadığı görülüyor.  Böylesine bir değişim çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğine göre bir ömür boyunca bireyler tarafından bu durumun ne kadarının değiştirilebileceği sorusunu sormalıyız. ‘’

Winkler ve meslektaşları bazı kuzey doğumlu kırlangıçların güneye göç ettiğini ve kuzeye dönmek yerine yavrulama için Arjantin’deki yeni popülasyona katıldıklarına dair kanıt bulmuşlardır.

Winkler: ‘’Kuşlardaki genetik farklılıkları seçebilecek kuzey ve Arjantin’deki yavrulama alanları arasında mutlaka ekolojik farklılıklar vardır. Ancak Kuzey Amerika’dan gelen göçmen kuşlar muhtemelen kuzey genlerini getirmeye ve Arjantin popülasyonundaki her türlü genetik seçimi yavaşlatmaya devam etmektedir.’’

Bununla birlikte, araştırmacılar, Arjantin popülasyonunun, kır kırlangıçlarının yeni alt türlerine doğru atılmış bir adım olabileceğini öne sürmektedirler. Bu kırlangıçların hareket davranışlarını ve yaşam döngüsü zamanlamalarını yönlendiren mekanizmalar, geçmişte her ikisi de uzak kuzey ve güneydoğu kardeş-tür çiftleri olan deniz kuşları, skuas ve tern’inkilerle benzerlik gösterebilmektedir.

Winkler: ‘’Bu yeni kırlangıç popülasyonunu sadece bir tuhaflık olarak yorumlamak yerine, bu kolonizasyonun, evrimsel bir işlemin ilk aşaması olabileceğini düşünebiliriz.’’

İlgili Yazılar
1 250

Winkler, muhtemelen Arjantin’i, kır kırlangıçları için daha çekici kılan en büyük faktör, son 50 yılda, insan altyapısının genişletilmesi olduğunu söylüyor. Bu kırlangıçlar, yuvalarını köprü altlarına, bina saçakları ve ambarlara yapmaktadırlar.

Winkler: ‘’Kır kırlangıçları insanlara yüzlerce yıl öncesinden adapte olmuşlardır. Yuvalarının yüzde 99’undan fazlası ise insan yapımı bir yapının oradadır.’’

Winkler ve meslektaşları, bireysel olan kuşları yakalayıp solar-jeolokasyon kayıt cihazlarıyla onların göçlerini incelemişlerdir. İzleme cihazlarının süper yapıştırıcı ile tutturulmuş olduğu yerler olan her bir kuşun sırt ve bacağı etrafına esnek polimer bir tel takmışlardır.

Kitlesel Yok Oluş, Dinozorların Evrimini Nasıl Etkiledi?

Büyük İskender’in Büyüleyici Hayvanları: Filler, Tavus Kuşları ve Atlar

Kuşların Yuvalarında Bulunan Tarihi Arşiv

Bulgular, Current Biology‘de yayımlanmıştır.
Yazar: KrisyGashler | Kaynak: Cornell Üniversitesi[17 Mart 2017]

Çeviri: Nihal Kafadar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.