Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kıbrıs’ın Deprem Tarihi Değişiyor

0 9

Birleşik Krallık Egemenlik Bölgeleri Yönetimi ve Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Yapıtlar Departmanı tarafından yürütülen çalışmanın üçüncü kısmı Roma ve Eski Bizans dönemlerinin kıyı şeridindeki liman yapıları hakkında değerli yeni bilgiler ortaya çıkardı. (yaklaşık MS. 300-600)

Araştırma depo ve atölye oldukları düşünülen bu yapıların yaklaşık MS.300 yılında Dreamer koyunun 13 km kuzeyindeki Kourion antik kentini yerle bir eden aynı deprem tarafından vurulduğunu göstermektedir.

Leicester Üniversitesi ekibi tarafından kazılan yapılardan birinde birçok amfora (şarap ve yağ kavanozları) ve daha küçük kaplar vardı. Bu eşyaların üzerlerine duvarlar düştüğünde kırıldığına inanılıyor. Buna rağmen bazı kaplar sağlamdı ve tek parça halinde çıkarıldılar.

Kıbrıs’ın tarihi ve mirası hakkında değerli ve yeni bilgiler sağlamanın yanında RAF filo komutanı dâhil olmak üzere 150 kişinin katıldığı Doğu tatilleri sırasında arkeologlar Birleşik Krallık bölge topluluğu için Açık Gün düzenledi.

Leicester Üniversitesi’nde Arkeoloji profesörü ve proje yöneticisi olan Simon James şöyle konuştu: “İnsanların Kıbrıs gibi muhteşem tarihi mekânlarda bizi çevreleyen geçmişin izlerini anlamalarını ve onlara değer vermelerini sağlamak için biz arkeologlar için ne yaptığımızı ve bunun niçin önemli olduğunu daha geniş bir kitleye anlatmak son derece önemlidir.

Kazı ekibi üyeleri ve Açık Gün ziyaretçileri, arkeolog Donald Clark 1600 yıldan beri yattığı yerdeki noktadan bütün bir kabı çıkarmak için hazırlanırken etrafında toplandılar.
İlgili Yazılar
1 250

Halk erişimine kısıtlanmış yüksek güvenlikli askeri bölgede kazı yapıyorken Dreamer koyundaki sahiller ve sığ sular Birleşik Krallık Hizmet topluluğu için değerli bir rekreasyon bölgesi oluşturdu.

Leicester Üniversitesi’nde ikinci sınıf arkeoloji öğrencisi, hedefi öğretmen olmak olan Grace Cutbill Dreamer koyu kazısına katılmanın inanılmaz bir fırsat olduğunu ve harika havanın yanı sıra arkeolojinin dudak uçuklatıcı ve ekibin bunun için çalışmaktan memnun olduğunu belirtti.

Arkadaşı Chloe Bratherton kıyı şeridindeki kazılan antik yapılar hakkında bir Roma amforunu kazarken aynı zamanda denizi görebilmenin hayatının fırsatı olduğunu söyledi.

LARNAKA KAZILARINDA 2015 SEZONU İLGİNÇ KEŞİFLERLE SONA ERDİ

KIBRIS’DA BULUNAN İSKELETLERDE AMELİYAT İZLERİNE VE CERRAHİ ALET KİTİNE RASTLANDI

Çeviri: Belgin Avşar

Kaynak: More information about the Ancient Akrotiri project is available here: http://www2.le.ac.uk/departments/archaeology/research/projects/ancient-akrotiri
Source: University of Leicester [May 17, 2017]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.