Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kenya Kıyılarında Kölelere Ait Olduğu Düşünülen İskeletler Bulundu

Afrikalı kölelere için bir bölge olduğuna inanılan kıyı bölgesindeki Kilifi eyaletinin Kijipwa köyünde yaklaşık 100 kadar insan iskeleti bulundu
0 13

Kenyalı yetkililer, Afrikalı köleler için Hint Okyanusu’ndan Ortadoğu’ya ve dünyanın diğer bölgelerine gönderilmelerinden önce tutuldukları bir bölge olduğuna inanılan kıyı bölgesindeki Kilifi eyaletinin Kijipwa köyünde bulunan yaklaşık 100 kadar insan iskeleti ve kafatasını araştırıyor.

‘’Ulusal Kenya Müzesi, bölgeyi incelemek için Ulusal Çevre Yönetimi Örgütü (NEMA) ve Kilifi Eyaleti hükümeti ile birlikte çalışıyor.’’ Kenya Kıyı Ulusal Müzesi arkeoloji başkanı JamboHaro Anadolu Ajansı’na böyle diyor.

İnşaat çalışanları yeni bir otelin temeli için siper kazarlarken iskeletleri tesadüfen buldular.

Haro, NEMA ve Kilifi Eyaletinden görevliler ile beraber geçen Pazartesi bölgeyi ziyaret etti.

‘’Çevre etki değerlendirme sırasında otel inşaatını durdurduk.’’ diye bildirdi.

Haro diyor ki; ‘’Yetkililer bölgede daha fazla zarar olmamasını garantiye almak için hem özel imarcıları hem de bölge halkını çalıştırıyor.’’

Haro ilk kez kazı bölgesindeki şantiye tarafından çok sayıda iskeletin bulunduğu haber verildikten sonraki Cumartesi günü bölgeyi ziyaret etti.

Haro, iskeletlerin çoğunun derin çukurlardan kazılıp kurtarıldığını ve Mombasa’daki Ulusal Müzeye saklanmak ve üzerlerinde çalışmak için götürüldüğünü söyledi.

İlgili Yazılar
1 252

Bulunan iskeletin ‘’olası muazzam arkeolojik yatırım’’ olduğuna inanıyor.

Yetkililer iskeletlerin ve ortaya çıkarılan bütün insan yapımı eşyaların, fosillerin ve kalıntıların yaşına karar vermek ve yerlilerin kim oldukları hakkında neticeye varmanın çeşitli bilimsel analizlere bağlı olduğunu söylüyor.

İskeletlerin 1000 yıldan uzun bir süre önce var olmuş olan tarihte Kitoka olarak bilinen yerleşim yerinde tutulan kölelere ait olduğu düşünülüyor.

Bölgede hala antik bir caminin kalıntıları bulunuyor.

Haro diyor ki;’’ Bölge hâlihazırda Kenya Ulusal Müzesi tarafından kültür mirası sit alanı olarak kabul edildi.’’

‘’Ulusal Müzeler ve Kültür Mirası Eylemi 2006’ya göre, bütün sit alanları özel ya da kamu arazisi olduğuna bakılmaksızın kültürel miras olarak kabul edilir.’’ diyor Haro.

Müteahhidin sit alanının yakınındaki bir caminin kalıntılarıyla ilgilenen bölge halkından yeni otelin inşa edildiği araziden bir parsel aldığını söylüyor.

Yöre halkından bir yaşlı, Joseph Tondo, Anadolu Ajansı’na bazı eserlerin zaten çalınmış olduğunu söylüyor.

 

Haber: Elif Begüm İltan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.