Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kaya Üzerinde Issız Bir Hayat “Katskhi Dikiti”

0 116

Keşiş, 2.000 Yıllık Tarihi Olan 131 Ayak-Uzunluğa Sahip Kaya Üzerinde Issız Bir Hayat Sürüyor

The Katskhi Dikit’i Gürcistan’da bulunan doğal bir kireçtaşı sütununa verilen isimdir. Bu tek parça anıtın en tepe kısmında 1990’lı yıllarda kurulan bir manastır bulunmaktadır. Bugün Maxime Qavtaradze adında yalnız bir papaz Katskhi Dikit’in en tepe kısmında bulunan manastırda yaşamaktadır. Bununla birlikte, milattan sonra 6. Ve 8. Yüzyıl başlarında bu dikitin Hristiyan sofular tarafından kurulduğu saptanmıştır. Maxime bu eski sofu geleneğinin devam ettirileceğini söylemiş ve hatta Katskhi Dikit’inin üstünde yapılacak en son şey bile olabilir.

HRİSTİYANLIK’DA HAC VE HACILIK KAVRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI
MISIR’DAKİ SON BİZANS ANITI “KIZIL MANASTIR”
Katskhi Sütununun üstündeki inşaatlar

Katskhi Dikit’inin Yeri ve İlk İşlevi

The Katskhi Dikit’i Gürcistan’ın batısında bir bölge olan Imereti’de bulunmaktadır. Bu dikit yaklaşık 40 metre(131.23 ft.) yüksekliğindedir ve Katskhura küçük nehir vadisinden görünmektedir. Katskhi oldukça önemli bir manzara olduğundan dolayı, insanların ona özel bir anlam yüklemesi şaşırtıcı değildir. Örneğin, Hristiyanlığın başlamasından önce, 2000 yılı öncesinde Katskhi Dikit’i paganlar tarafından kutsal bir yer olarak kullandığına inanılmaktadır. Tektaş, tanrının bereketliliğini temsil etmesi için düşünülmüştür ve bu nedenle birçok ayin orada yürütülmüştür.

Hıristiyanlığın gelmesiyle, Katskhi Dikit’i yeni bir görev edinmiştir. Kireçtaşı Dikit’i artık bereketlilikle ilişkilendirilmeyecekti. Bunun yerine, bir insanın dünyayla bağlantısını kesmesi olarak görülmeye başlanmıştır. Dikit üzerindeki sofuların yaşama biçimi, 4. Veya 5. yüzyılda dikitin tepesinde yaşamaya karar veren kutsal adam Aziz Simeon Stilit’in figüründe bulunmaktadır. Aziz Simeon kendini toplumdan uzaklaştırmış ve kendini ibadete vermiştir.

Katskhi Dikit’i haçı

Katskhi Dikit’i ve Hıristiyan Keşişler

Milattan sonra 6. ve 8. Yüzyılları arasında günah çıkartan papaz Aziz Maximus’a atfedilen küçük bir kilise, Katskhi Dikit’inin en tepesine inşa edilmiştir. Günümüzde dikitin tepesinde antik kilisenin yalnızca kalıntıları bulunmaktadır. Bilindiği üzere, Katskhi Dikit’i Hristiyan keşişler tarafından yıllarca kullanılmıştır. Buna rağmen, araştırmacılar yalnızca 20. yüzyıl boyunca sütunu keşfetmişlerdir.1944 yılında dikit alimler tarafından ilk kez incelenmiştir.

Birçok sistematik çalışma 1999 yılından sonra yürütülmüştür ve bir zamanlar dikitin üzerinde bulunan yapılara ışık tutmuştur. Kiliseden ayrı olarak keşfedilmiştir. Aynı zamanda Katskhi Dikit’inde şarap mahzeni de dahil olmak üzere keşişlerin yaşaması için yapılan birçok hücrede bulunmaktaydı. Bunlara ek olarak, 2007’de küçük bir kireçtaşı tabakası keşfedildi. Bu tabaka üzerinde 13. Yüzyıldaki paleografik’ (eski yazı dili) ait Gürcü alfabesiyle yazılmış bir yapıt bulunuyordu. Bu yazıt, üç keşişin hücresinin inşasıyla sorumu Giorgi adında bir adam tarafından ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca yazıt yerliler tarafından Katskhi Dikit’i için kullanılan diğer bir isim olan ‘’Hayat Sütunu’’na gönderme yapmaktadır. Geleneğe göre, sütun Gerçek Haç’ın bir sembolü olarak kutsal sayılmıştır.

Maxime Qavtaradze

Günümüzde Katskhi Dikit’i tepesinde yaşayan yalnızca bir keşiş bulunmaktadır. 1993 yılında Maxime Qavtaradze  adında Gürcü Ortodoks bir keşiş yemininden sonra Katskhi Dikit’ine taşınmıştır. İlk olarak eski bir dolap içerisinde uyumuş, Dikit’in tepesinde diğer maddelerden onu koruyacak hiçbir şey bulunmamaktaydı. Devamında harabe tapınak Hıristiyan destekçiler tarafından restore edilmiştir. Ayrıca keşiş için bir kulübe inşa edilmiştir.

İlgili Yazılar
1 252

Maxime sıkıntılı bir geçmişe sahipti ve Katskhi Dikit’inde yaşamanın Tanrı’ya daha fazla yaklaşmasına ve geçmişinden sıyrılmasına yardım edeceğini hissetmiştir. Maxime zamanının çoğunu dikitin tepesinde geçirmektedir. Günlük erzakları vinç yardımıyla destekçiler tarafından ona ulaştırılmaktadır. Yinede, haftada iki kez demir bir merdiven yardımıyla dua etmek için dikitin altında bulunan manastıra iner. Manastırdayken ondan yardım istemeye gelen sıkıntılı adamlara öğütler vermektedir.

TEK PARÇA KAYADAN YAPILAN DEVASA HİNT TAPINAĞI “KAİLASA”NIN SIRRI
DÜNYANIN TIRMANMAYA DEĞER 10 MERDİVENİ
Katskhi Sütunu’ndaki demir merdiven ve küçük manastırdan aşağıya bakmak.

Çeviri: Gözde Yıldırım

Kaynak: ancient-origins

By Wu Mingren

References

Day, M., 2013. The monk who lives up a rock to get closer to God. [Online]
Available at: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/georgia/10291740/The-monk-who-lives-up-a-rock-to-get-closer-to-God.html

Hafiz, Y., 2013. Katskhi Pillar Monk, Maxime Qavtaradze, Renews Age-Old Tradition In Georgia. [Online]
Available at: http://www.huffingtonpost.com/2013/09/19/katskhi-pillar-monk-georgia-maxime-qavtaradze_n_3950192.html

Kaushik, 2013. The Katskhi Pillar, Georgia. [Online]
Available at: http://www.amusingplanet.com/2013/05/the-katskhi-pillar-georgia.html

Nolan, S., 2013. Getting closer to God: Meet the monk who lives a life of virtual solitude on top of a 131ft pillar and has to have food winched up to him by his followers. [Online]
Available at: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2384040/Maxime-Meet-monk-lives-life-virtual-solitude-131ft-pillar.html

Tawsam, 2017. Katskhi Pillar. [Online]
Available at: http://www.atlasobscura.com/places/katskhi-pillar

Traveleering, 2017. Katskhi Pillar: The Staircase to Heaven. [Online]
Available at: http://traveleering.com/katskhi-pillar-staircase-heaven/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.