Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kara Pazartesi: 14. Yüzyıl Dolu Fırtınası 1000’den Fazla Askeri ve 6000 Atı Öldürdü!

0 22

13 Nisan 1360’da Paskalya Pazartesi’sinin olduğu gün İngiliz askerleri, Yüzyıl Savaşları sırasında Fransızlarla savaşa hazırlanırken İngiliz ordusunun üstüne bir dolu fırtınası koptu. Bu kadar sert geçen fırtına 1000’den fazla askerin ve 6000 atın ölümüne sebep oldu. Tanrı’nın bir işareti olduğuna inanan dönemin kralı Kral Edward, Yüzyıl Savaşları’nın ilk aşamasının sona ermesi gerektiğini işaret ederek Fransızlarla barışa yönelmek için acele etti.

116 Yıl Süren Savaşta Miras Anlaşmazlığının Sonuçları

Yüzyıl Savaşları, Fransız tahtıyla ilişkin bir miras anlaşmazlığı yüzünden Fransa ve İngiltere arasında 1337 yılında başlayan bir dizi askeri çatışmaydı. Savaşın 116 yılı, birkaç kral ve soylunun yükselişini ve düşüşünü gördü.

Savaş boyunca İngiliz Kralı Kral III. Edward, bilfiil Fransa’yı fethetmek için çaba sarfediyordu. Kral III. Edward 1359 yılının Ekim ayında İngiliz Kanalı’ndan Fransaya kadar 10.000 kişilik bir orduya hükmediyordu. Kral Edward’ın ordusu kırsal kesimleri yakıp yağmalarken, Fransızlar direkt olarak çatışmaktan kaçındı ve surların arkasında korunaklı kaldılar.

5 Nisan 1360 yılında Edward ordusuna Paris kapılarında önderlik ederek Fransız veliahtı V. Charles’ı kışkırtmaya çalıştı fakat Charles reddetti. Paris savunmasını geçemeyen Kral Edward ordusunu Chartres kapılarına yönlendirdi ve burada da ağır surlarla karşılandı.

### Büyük Yok Edici Vandalların Gizemini Aralayın

### Aslan Yürekli Richard Bu Unvanı Gerçekten Hak Ediyor Mu?

Yüzyıl Savaşları’nı temsil eden tabloların kolajı. Saat yönünde sol üstten: La Rochelle, Agincourt, Patay, Orleans

Fırtına Koptu

13 Nisan Paskalya Pazartesi’si, aniden gerçekleşen fırtınada İngiliz ordusu Chartres dışında açık bir alanda kamp kurmuşlardı. Hava sıcaklığı çarpıcı bir şekilde düştü ve gök gürültüsü devam ederken düşen yıldırımla iki İngiliz askeri öldü. Korunaklı yer arayan ve sağa sola koşuşturan askerler arasında panik arttı ve atlar kaçışmaya başladı. Şiddetli rüzgar dolu eşliğinde başladı ve yarım saat içinde 1000’den fazla asker ve 6000 at öldü.

Yüzyıl Savaşları’nda Fransa ile mücadele eden Kral Edward’ın temsili tablosu

Tanrıdan Bir İşaret

Kral Edward, fırtınanın tanrıdan bir işaret olduğuna ikna olmuştu. Fırtınanın doruk noktasında Kral Edward atından inerken dizlerinin üstüne düştü ve Chartres Katedrali yönüne dönerek barış için bir yemin etti.

İlgili Yazılar
1 255

Fırtınanın ardından Fransa’yla barış imzalamak için acele etti ve 8 Mayıs 1360 tarihinde kuzeydeki geniş arazilere karşılık Fransa tahtına olan talebinden vazgeçerek Bretigny Antlaşması’nı imzaladı. Fransızlar ayrıca İngiltere’de esir düşen kral II. John’un serbest bırakılması için önemli miktarda para ödedi.

### Robin Hood Aslında Kimdi? Sır Perdesini Aralıyoruz

Fakat bu kalıcı bir barış değildi. 9 yıl sonra Fransa kralı aralarında yapılan antlaşmaya İngiliz Kralı Edward’ın saygı göstermediği gerekçesiyle savaş tekrardan patlak verdi. Yüzyıl Savaşları nihayet 1453 yılında son buldu. Kara Pazartesi günü meydana gelen fırtına, on yıllarca süren geçici barışa yol açarken sonucu yıkıcı oldu ve önceki savaşlardan daha çok İngiliz ordusunun kaybına sebep oldu.

SPARTA KRALI VE SAVAŞÇILARIN KOMUTANI: II. AGESİLAUS
TRUVA SAVAŞININ EFSANEVİ OKÇUSU VE ANTİK SALAMİS’İN KURUCUSU
ANTİK DÖNEMİN EN ETKİLİ 10 PSİKOLOJİK SAVAŞ TAKTİĞİ

Çeviri: Bircan Pullu

By April Holloway (ancient-origins)

References

A King is Born at Windsor. College of St George. Available at: https://www.stgeorges-windsor.org/archives/archive-features/image-of-the-month/title1/a-king-is-born-at-windsor.html

Barnes, J., The History of that Most Victorious Monarch Edward III (Cambridge, 1688), p. 583.

Black Monday 1360 by Ellen Castelow. Historic UK. Available at: http://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/Black-Monday-1360/

Hail kills English troops. History.com. Available at: http://www.history.com/this-day-in-history/hail-kills-english-troops

Kingsford, C.L. (ed.), Chronicles of London (Oxford, 1905), p. 13.

Mortimer, Ian (2014-02-22). Edward III: The Perfect King. RosettaBooks.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.