Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Kanada’da Bulunan Bebek Dinozor

0 8

Alberta Nehri’nde boğulduktan 70 milyon yıl sonra araştırmacılar eşsiz şekilde korunmuş bir dinozor yavrusunun kemiklerini buldu.

bebek dinozor
Brooks yakınlarında bulunan yavrunun iskeleti

 

1,5 metre uzunluğunda olan ve 3 yaşında öldüğü tahmin edilen dinozor şimdiye kadar kendi türünde keşfedilen dinozorların en küçüğü ve en sağlam kalanı.

Triceratops(*) benzeri bu genç sürüngen dünyaca ünlü Alberta Üniversitesi’nden paleontolog Dr. Philip Currie’nin öncülük ettiği bir grup tarafından Dinosaur Provincial Park kırgıbayırındaBrooks yakınlarında, Calgary’nin 200 km güneydoğusunda keşfedildi.

Currie, başta bunun aşınmış bir yamaçtan çıkan kaplumbağa kabuğu olduğunu düşündü.

İlgili Yazılar
1 252

Ama yavrunun Alberta’daki kazılarda sık rastlanılan ve kafasının hemen arkasında bulunan dalgalı boynuzlara sahip chasmosaurus türünde otçul bir dinozor olduğu kanıtlandı.

“Bizim için nadir gerçekleşen bir durum böylesine küçük bir yaratıkla karşılaşmak” diyen Currie yavrunun nehirlerle bağlantılı tortu tabakaları arasında sıkışarak boğulduğunu belirtti.

Currie ayrıca yavrunun akıntıya kapılmış olabileceğini düşündüğünü de söyledi.

Tortul tabaka canlının kalıntılarını bir dereceye kadar koruduğundan dinozorun cilt dokusunun bir kısmı görülebiliyor.

Eğer yavru yaşamaya devam etseydi, 20 yıl içinde gelişecek, kafatasıyla beraber uzunluğu 2 metreye ve toplam ağırlığı 4 tona kadar ulaşacaktı.

Uzuvları vücudundan bağımsız olup yer kabuğunun altında kalmasına rağmen, iskeletin büyük bir bölümü sağlam şekilde çıkarıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.