Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Japonya’da Ara Geçiş Fil Fosilleri Bulundu

0 15

Mie Valiliği, Suzuka’da  yaklaşık 2.4 milyon yıl öncesinden kalan  katmanda, bir filin-dişleriyle beraber- fosilleşmiş kalıntılarının bulunduğunu belirtti. Yaklaşık 2.4 milyon yıl önce bir filin fosilleşmiş kalıntılarını bulan Takeshi Imamura, Pazartesi günü Mie Şehir Müzesi’nde fosil hakkında konuşurken(Fotoğrafın açıklaması)

Bu filin, Japonya’da yaşayan en büyük kara memelisi olan ”Mie” filinin daha küçük olan ”Akebono” filine evrilmesinde bir geçiş aşamasını temsil ettiğine inanılıyor. Bir hükümet görevlisi, bu bulgunun evrimsel süreçte bir aydınlanmaya yol açmasının son derece muhtemel olduğunu belirtti.

Bu kalıntılar; iki fildişi, bir azı (öğütücü)diş, bir kaburga kemiği ve 1.7 metreden 15 santimetreye kadar değişen omurilik parçalarının da yer aldığı 20 fosil bulundu.

Suzuka’nın Kamayama bölgesinde yaşayan 64 yaşındaki fabrika sahibi  Takeshi Imamura, geçen sene Mayıs ayında Ombe Nehri kıyısındaki yürüyüşü esnasında bir fildişi bulgusuna rastladı.Bölgede başka fosilleşmiş kalıntılar da araştırılıp  bulundu.

İlgili Yazılar
1 252

2.4 milyon yıl önce fosillerin bulunduğu katman, kronolojik olarak,ard arda keşfedilen  Mie fosilleri(4.3 milyon yıldan 3 milyon yıl öncesine kadar)  ve Akebono fosilleri(2 milyondan 1.2 milyon yıl öncesine kadar) arasında yer alır. Yine bu filin boy uzunluğu da sayısal olarak Mia ve Akebono’nunkinin(4m ve 2m) arasındadır.

Fil fosilleri alanında deneyimli bir paleontolojist ve Osaka’da bulunan  ”Osaka Doğal Tarih Müzesi”nde eski bir müzeci olan  Hiroyuki Taruno ; ” Bu fosiller keşfedildiğinde iyi bir durumda olduklarından,Mie’den Akebono’ya kadar uzanan evrimsel süreci açıklığa kavuşturmada önemli bir rol oynayacaklardır.” açıklamasını yaptı.

Valilik, önümüzdeki Temmuz’da fosilleri Mie Şehir Müzesi’nde sergilemeyi planlıyor.

 

Haber: Elifcan Karakuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.