Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İsrail’deki Son Arkeolojik Keşifler Hristiyanlıktan Önce ve Sonraki Hayata Işık Tutuyor

0 13

Arkeologlar, etkileyici olarak adlandırılabilecek bir çalışmanın ardından İsrail’de bulunan 2.700 yıllık bir çiftlik evini ve 1.500 yıllık bir manastırı ortaya çıkardılar. İkiz keşifler Kudüs’ün 63 kilometre kuzeybatısında yer alan Rosh Haayin isimli bir İsrail şehrindeki inşaat alanında su yüzüne çıkarıldı.

Kazı çalışmalarını yürüten İsrail Eski Gelenekler Otoritesi’ne bağlı arkeologların aktardığına göre, farklı yüzyıllarda inşa edilmelerine rağmen her iki yapının aynı alanda var olması Hristiyanlık inancının söz konusu bölgede nasıl yayıldığını çok iyi izah etmektedir.

İçinde tahıl depolandığı tespit edilen geniş bir ambarı da bünyesinde barındıran ve avlunun merkezi bir noktasında inşa edilen 24 odalı çiftlik evinin 30 metreye 50 metre ölçüsünde olduğu ortaya çıkarıldı.

Ayrıca IAA’nın kazı direktörü Amit Shadman’ın aktardığı bilgilere göre, çiftlik evinde gerçekleştirilen kazılar esnasında zeytinyağı üretiminde kullanılan birtakım basit taş aletler keşfedildi.

Ortaya çıkarılan çiftlik evinin kalıntıları arasında milattan önce 4. yüzyıla ait iki adet gümüş sikke de keşfedildi. Bulunan sikkeler Atinalı Baykuş ve Yunan Tanrıçası Athena’nın benzerliklerini gözler önüne serdi.

Shadman “bu ve benzeri çiftlik evleri Helenistik dönemde terkedilene kadar yüzyıllar boyunca kullanıldı” dedi ve ekledi, “yüzyıllar sonra, milattan sonra 5. yüzyıl gibi başka bir yerleşim dalgası oluştu ve Hristiyanlar bölgeye ulaştılar ve bölgenin manzarasını değiştirdiler”.

İlgili Yazılar
1 250

O ekledi: “Diğer bütün şeylerin yanı sıra, Hristiyanlığın bu zamandaki hızla yayılması keşfedilen birçok etkileyici kırsal kiliseler ve manastırlarla ispatlanmış durumdadır.”

Söz konusu manastırın kalıntıları yaklaşık 1.500 yıl öncesine yani erken Bizans dönemine dayanmaktadır ve çiftlik evinin yakınlarındaki bir tepede yapılan kazılar neticesinde yemlikler ve yalaklarla kuşanmış ahırlar, konaklama alanları, yağ baskılama aletleri ve bir kilise ortaya çıkarılmıştır.

Kilisenin zemininde yer alan geometrik desenli renkli mozaikler keşfedildi. Mozaiklerin üzerinde bulunan Yunanca kitabelerden birinin üzerinde şöyle yazıyordu: “ Bu yer Rahip Theodosius önderliğinde inşa edildi. Geldiğinde ve gittiğinde barış seninle olsun, Amin.

25 Yeni “Ölü Deniz Parşömeni” Açığa Çıkarıldı

 

Çeviri: Mert Gevrek

Haber: ibtimes

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.