Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İsrail’de Tarihöncesine Ait Nadir Levhalara Rastlandı

0 11

İsrailli arkeologlar, Taş devrinde belde halkı tarafından ateş yakmak için kullanılan 9000 yıllık nadir bir kireçtaşı levha keşfettiler. Bulgu, 1. Güzergahtan Judea eteklerinde Beit Shemesh’e giden bir yol olan 38. Karayolu’nun genişletilmesinden önce yapılan İsrail Antikalar Müdürlüğü (IAA) kazılarının bir parçası olarak keşfedildi.  

Tarih öncesi çağın uzmanı ve kazı yöneticisi Anna Eirich-Rose, levhanın kökenlerinin insanlığın yerleşik bir yaşam biçimini benimsemeye ve araziyi tarım için kullanmaya başladığı Neolitik Çağ’a dayandığına inanıyordu.

“Bölgenin eski sahipleri, Yontulmuş bir boruyla bağlanmış iki oyuk içeren kireçtaşından yapılmış kalın bir pano icat ettiler.“ diye açıkladı Eirich-Rose. “Bazılarına göre bu antik bir oyun tahtası, fakat Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi araştırmacılarına göre bu tür paneller ateş yakmak için kullanılıyordu ve bu mekanizma bir parça odunun kablo vazifesi yada, sondaj makinesi gibi işlev görmesine ve hızla dönmesine izin veriyordu. Kinetik enerji, oyuklara yerleştirilmiş yanıcı bir maddeyle temas ettiğinde ısıya dönüşüyordu ve ateş alıyordu. “     

Eirich-Rose’ye göre, taş, “nadir ve çok özel bir keşif” , aynı döneme ait on adet levha daha bulunmuş. Rose, bulguların bu çağda insanlığın nispeten gelişmiş piroteknik yeteneklerini gösterdiğini iddia ediyor. Bu dönemde yakılan ateşler büyük ısı derecelerine ulaşıyordu ve örneğin kireçtaşını sıvaya dönüştürmek için de kullanıldı. 

Ateş kullanımı, Neolitik dönemde, yaklaşık 10,000 yıl önce yaygınlaşmasına rağmen, bölgede ateşin kül ve kömür olarak kullanıldığına dair kanıtlar erken Taş Devri’ne dayanmaktadır. (800.000 yıl öncesine). Örneğin, geçmişte, Ürdün nehri üzerindeki Yakup’un Kızları Köprüsü kazı alanında tohumlar ve yanmış çakmak taşına rastlanmıştı.    

İlgili Yazılar
1 252

ESKİ AHİT’TE (TEVRAT) -HİTİTLER-

İSRAİL KIYISINDA BULUNAN GİZEMLİ GEMİNİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

İSRAİL’DEKİ SON ARKEOLOJİK KEŞİFLER HRİSTİYANLIKTAN ÖNCE VE SONRAKİ HAYATA IŞIK TUTUYOR

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Yazar:  Ilana Messika
TPS / Tazpit Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.