Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İsrail’de Roma ve Bizans Döneminden Kalma Mozaik Bulundu

0 31

İyi muhafaza edilmiş olan mozaik 1,700 yıllık sanatsal bir nitelik taşıyor. Hayvan, vazo, kuş, balık figürü tasvirli tarihi bir eser durumunda.

Nadir bulunabilecek, iyi korunmuş bir mozaik, Tel aviv’in güney doğusunda bulunan Lod şehrindeki arkeolojik kazı çalışmaları sırasında keşfedildi. Mozaik, bu hafta görücülerinin karşısına çıkacak.

İsrail Mozaik

Roma ve Bizans döneminden günümüze ulaşan bu eser bir köşkün zemini olarak kullanılmaktaydı. Geçen yaklaşık 1,700 yılın ardından, şehrin Neveh bölgesinde Eski Eserler Kurumu tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarıldı.

Sözcü Yoli Shwartz’ın açıklamaları ise şöyle:
“Yapılan kazı çalışmalarının amacı tüm dünyadan gelen mozaiklerin büyük bir sergi oluşturacağı Turizm Danışma Bürosu’nun inşası için zemin hazırlamaktır”

“Yapılan kazılarla önemli eserleri müzelerimize kazandırdık bunlardan en dikkat çekicisi, oturma odasında şaheser bir  mozaik olan köşkün avlusunda bulunan diğer bir renkli mozaik kaplama (11×13 metre).

İlgili Yazılar
1 252

Tarihi Eserler Kurumundan kazı müdürü Dr. Amir Gorzalczany, köşkün zengin kesimin bulunduğu bölgede olduğunu belirtti.
“O dönemde Lod şehri, Diosspolis olarak adlandırılmıştı. Müslümanların fethiyle ismi Ramle olarak değiştirilene dek dönemin başkentiydi.”
“Köşk uzun yıllar boyunca kullanılmıştı.”

İsrail Roma mozaik

“Shelby White and Leon Levy Lod Mosaic Center’ın kurulacağı yerleşim yerinin kuzey kısmı 1900’lerin başında yetkililerin geliştirme çalışmalarını denetlediği sırada ortaya çıkmıştı.
Mirriam Avissar tarafından keşfedilen mozaik  en güzel örneklerinden biriydi ve Louvre,Metropolitan,State Hermitage gibi dünyanın önde gelen müzelerinde sergilenmişti. Şuan İtalya, Venice’de bulunan  Cini Gallery’de gösterimde ve yakında Lod’da kurulacak  ana binada görücülerinin karşısına çıkacak.”
“Güney kısmı ise kazı çalışmaları sırasında ortaya çıktı, sütunlar ve mozaikle döşenmiş muhteşem bir avlu bulunuyordu.”
roma mozaiği

Bulunan mozaiklerin yüzeyinde çoğunlukla avlanma, hayvan avcılığı,çiçek,balık,kuş ve vazo tasvirleri vardı

Arkeologların dediklerine göre tasvir edilen görseller , oldukça gelişmiş sanatsal faaliyetlerinin varlığının habercisiydi.
“Sayısız fresk parçaları lüx ve titiz hazırlanmış dekorasyonu yansıtıyor ki bu da dönemin soylu ailelerinin bir geleneği sayılabilir.”

 

Haber Düzenleme: Cihan Ünlü

Kaynak: jpost

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.