Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Irkçıların ‘kutsal mekanı’ydı: Hitler’in doğduğu ev yıktırılacak

0 4

Avusturya, Nazi lideri Adolf Hitler’in doğduğu evi yıkmaya hazırlanıyor.

İlgili Yazılar
1 252
Fotoğraf: DHA

Irkçı lider bu evde doğdu. (Fotoğraf: DHA)

Almanya’yı, Nazilerin lideri olarak 1933’ten 1945’teki İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna dek yöneten Hitler, 1889 yılında Avusturya’nın Braunau kentinde doğmuştu.

Söz konusu ev, Nazi ideolojisini benimseyenlerce ziyaret ediliyor, ‘kutsal mekan’ muamelesi görüyordu. Ev hakkında 17’inci yüzyıl mimarisiyle yapıldığı için koruma kararı var.

Buna karşın Die Presse gazetesine konuşan Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Hitler’in evini yıkmak için resmi girişimde bulundukları söyledi. Sobotka, evi yıkmak için parlamento onayının alınması gerektiğini ifade etti. Yıkılan evin yerine yeni bir bina yapılacak.

Beş yıldır boş duruyor

Hitler’in evi hakkındaki tartışma yeni değil. Irkçı liderin üç yaşındayken ayrıldığı bina, 1938 yılında Hitler’in özel sekreteri Martin Bormann tarafından yüksek bir bedele satın alındı ve kültür evine dönüştürüldü.

1952 yılında eski sahipleri tarafından tekrar satın alınan bina bir süre kütüphane olarak hizmet verdikten sonra farklı amaçlar için kiraya verildi. Yıllar içerisinde yıpranan binanın modernizasyonu, sahibi tarafından pahalı olduğu için gerçekleştirilmeyince, bina 2011 yılından bu yana boş bulunuyor.

 

Kaynak: diken

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.