Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Iraklı Arkeologlar British Museum Tarafından Eğitilecek

0 24

Iraklı arkeologlar,  The British Museum tarafından tarihi yerleşim yerlerinin yeniden inşası hususunda eğitilecek. Üstelik hükumet 3 milyon poundluk bir ödenek sağlayacak.

palmyra üstten

Dünya‘nın her yanından getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze olan The British Museum, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kültürel iz taşıyan bölgelerin tahribi sonucu ortaya çıkan kötü görüntüyü gidermek adına Iraklı arkeologlar için bir eğitim programı düzenlemeye hazırlanıyor.

Müze sözcüsünden yapılan açıklamaya göre; Birleşik Krallık Hükümeti tarafından 3 milyon pound ile desteklenecek bu program Irak’a  yeniden yapılanma ve koruma sürecinde destek sağlayacak.
Irakta bulunan geniş alan deneyimine sahip olan arkeologlar, 6 ay sürecek olan programı yürütecek. Ekip Iraklı arkeologları, muhafaza ve restore tekniklerinin yanı sıra üç boyutlu tarama, adli derleme ve dokümantasyon, geri kazanma teknikleri konularında eğitecek.

Müzenin hedefi projeyi yürütmek üzere 2 uluslararası arkeolog görevlendirmek. Küçük gruplar halinde Iraklı arkeologlar Londra’ya 3 aylık bir kurs süreci olarak gelecek. Ardından eğitimin kalan süreci için iki uzman tarafından ana vatanlarına geri dönecekler. Irakta verilecek eğitim Kuzey Basra’da daha güvenli bir bölgede gerçekleştirilecek. 50  Iraklı arkeolog, hasar görmüş yerleşim yerleri üzerinde çalışma yapmak üzere beş yıllık bir dönem içinde eğitilecek.
IŞİD yağma

İlgili Yazılar
1 252

IŞİD müfrit provokatörleri Irak Nineven, Nimrud ve Hatra’da büyük çaplı bir hasara yol açmışlardı.

British Museum Orta doğu departmanı sorumlusu Jonothan Tubb, arkeolojik sitelerde İŞID vahşetinin görünen yüzünde bir ehemmiyet hissi olduğunu söyledi. Tubb, ayrıca bu projenin sadece Irak ile kalmamasını, günümüzdeki güvenlik şartları buna elvermese de projenin Suriye ve Yemene kadar uzanan bir genişlik kazanmasını temenni ediyor.
Müzenin duyurusu,  28 Ekimde Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, medya ve bazı yabancı kurumlarca düzenlenecek olan Kültürel Zirve’den hemen önceki bir tarihte yapıldı.

Kültür Sekreteri John Whittingdale :
“Medeniyetlerin hikayeleri sanatlarında gizlidir. Uygarlıklar hikayelerini sanatla anlatır.İşte bu yüzden, yok etmeye can atanlar sanatı hedef tahtası yaparlar. İnsanlara geçmişin hissini ve kimliğini yansıtan mekanları, sanatın ürünlerini ortadan kaldırmak sosyal dayanışmanın ve  barışın olasılığını sıfıra indirir.

Çoğu kültürel miras taşıyan yerleşim yerleri, asker, mühimmat ve savaş yanlılığını finanse etmek için kaçırılan değerli eşyaları gizlemek üzere askeri amaçlar için kullanılıyor. Bu duruma karşı mücadele etmek gerekli.”
palmyra patlama

Haber Düzenleme: Cihan Ünlü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.