Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Carrickfergus Kalesi Kazı Çalışmaları Genişletiliyor

Antrim Kontluğu'nda bulunan Carrickfergus Kalesinin tarihi, Anglo-Norman zamanına dayanmaktadır ve yaklaşık 800 yıl boyunca askeri amaçlarla kullanılmıştır
0 2

Arkeolojik kazılar esnasında Kuzey İrlanda’da bulunan 12.yüzyıldan kalma Carrickfergus kalesinin tarihi hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarıldı.

Antrim Kontluğu olarak bilinen bölgede bulunan Carrickfergus Kalesi İrlanda adasındaki en iyi korunmuş Anglo-Norman kalesidir.

Belfast Queen’s Üniversitesi (QUB) ve Çevre Ajansı uzmanları tarafından bölgede yapılan kazı çalışmaları Şubat ayının başından beri devam etmekteydi.

Kazı sonucundaki keşiflerin fazlalığı nedeniyle kazı çalışmalarının süresi Mayıs ayının sonuna kadar üç hafta uzatıldı.

Şu ana kadar bölgede çalışma yapan arkeologlar stratejik olarak Belfast Körfezi’ne bakacak şekilde konumlandırılmış olan kalede çömlek parçaları, üniforma düğmeleri ve madeni paralar buldular.

Sürprizlerle dolu bir yer

Arkeologlar, bir zamanlar Great Hall adı verilen ortaçağ binasının bulunduğu alana açılan 19.yüzyıla ait bir tünelin kısımlarını keşfettiklerinde gerçekten şaşırdıklarını belirttiler.

Ayrıca, Great Hall’ün anahatlarını belirleyen ve daha önce ortaya çıkarılmamış olan ortaçağa ait duvarlar da bu kazıda gün yüzüne çıkarıldı.

QUB kazı çalışmaları yönetici asistanı Ruairí Ó Baoill, bu kazı çalışmasının sürprizlerle dolu olduğunu ifade etti.

”Bu kalede ortaçağa ait duvar kalıntılarından kalenin yanındaki iskelelerden, kalenin içindeki mıntıkalara cephane taşımak için kullanılan Viktorya döneminin sonlarına ait cephanelik raylarına kadar 750 yıllık bir garnizon hayatını tümüyle görebiliyoruz.”

Carrickfergus Kalesinin ilk bölümü, Ulster’i fethetmesinden kısa bir süre sonra John De Courcy’nin talimatı üzerine yapılmıştır.

İlgili Yazılar
1 252

O tarihten 1928’e kadar kale sürekli olarak askeri amaçlara hizmet etmiştir.

Kazı çalışmalarına katılan Dr John O’Keefe, çalışma tamamlandığında kalenin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinilmiş olacağını ve bu projenin bölgede yeni gelişmelerin önünü açacağını belirtti.

”Bölgedeki yapılanmaların düzenini ortaya çıkardık. Bölgedeki bazı yapıların yaşı hakkında daha fazla bilgi edindik ve tüm bu binaların tarihini daha iyi öğrendik.” dedi.

”Büyüleyici”

Dr John O’Keefe sözlerine, kazı çalışmalarında elde edilen bilgilerin ”aynı zamada gelecekte burada bulunan kalıntılara hiçbir şekilde zarar verilmeyeceği anlamına geldiğini” de ekledi.

Kuzey İrlanda Çevre Bakanı Mark H Durkan, arkeoloji çalışmalarının kalenin ziyaretçi sayısının artmasında etkili olacağını belirtti.

Durkan, ”Ortaya çıkarılan eserlerin bu kadar farklı alanlardan ve bunca farklı dönemden geliyor olması gerçekten büyüleyici. Neredeyse Fransa kadar uzaklıktaki bölgelerden çömlek kalıntılarını gün yüzüne çıkardık.” dedi.

”Geçmişimiz hakkında, bu kalenin tarihi hakkında bilgi edinmemiz son derece önemli ve elde edilen bilgiler bölgeyi, günümüzde ve gelecekte insanların ziyaret etmek isteyeceği daha ilginç bir alan kılacak.”

Çalışmalar devam ederken kale kalıntıları halka açık hale getirildi.

Çevre bakanı, kazı çalışmaları devam ediyorken mümkün olduğunca çok insanın bu çalışmaları seyredebilmesi için  Ocak’tan itibaren kazı alanına girişin bir haftalığına ücretsiz olacağını belirtti.

 

Haber: İlknur Akıncı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.