Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İçerisindeki Eşsiz Eşyalarla Bozulmamış Etrusk Mezarı Ortaya Çıkarıldı

0 20

Tarihi M.Ö. 8. yüzyılın sonlarına uzanan Vulci, Poggio Mengarelli Etrurya nekropolünde bulunan şahane mezara dair daha fazla sürpriz ile karşılaşıldı. Arkeologlar, gelişmekte olan Etrurya aristokrasinin varlıklı bir üyesinin anısına 2800 yıl önce mezarına gömülmüş ve şaşırtıcı bir şekilde hala da bozulmamış olan şahane eşyaları keşfetti.

Mezarın içerisindeki eşyalar ise fevkalade.

Arkeologlar, üzeri sarmal bronz halkalar ile kaplı kılıfı ile kısa boylu bir mızrak (bu dönemdeki erkek mezarlarına özgü bir özellik) ve ikili bir şişe ek olarak halen kulpları ayrılmamış birkaç kupa ve kase, Bisenzio grubunun seramik vazoları arasında  ‘beyaz üzerine kırmızı’ olarak boyanmış bir Ollası (kapaklı kavanoz) ve muhtemelen akşam yemeği için organik artıklar içeren bronz kaseler buldular.

 
etrusk-vazo

Bir gladyatör kaskının üzerine konmuş top şeklinde kapağı olan bikonik bronz bir vazo, içerisinde merhum kişinin külleri bulunan süslenmiş bir kap ve muhtemelen merhum kişinin yakınının külleri bulunan kabartmalı kapak dekorasyonu ile bronz bir stamnos (saklama kabı) ise, diğer dikkat çekici cisimlerdir.

İlgili Yazılar
1 252

Vulci Vakfı Bilimsel Direktörü Carlo Casi: ‘’Bikonik kül kabının karmaşık antropomorfik formu bu dönemin benzersiz bir keşfi olup merhumun artık bulunmayan cesedini ölü yakma töreni nedeniyle temsil etmesi amaçlanmıştır.’’

 
etrusk-esya

Etrüsk uygarlığını anlayabilmemize katkıda bulunan bir diğer önemli unsur ise şu anda Vulci’de devam etmekte olan kazılardan geliyor. Viterbo ve Güney Etrurya eyaleti, Roma şehri metropoliten alanının Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj müfettişi, Alfonsina Russo, her gün küçük ve büyük buluşların yapboza yeni bir parça eklemek üzere gün yüzüne çıktığını söylüyor.

 
Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: ANSA med

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.