Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İbiza Açıklarında Ortaçağa Ait Şamdan Bulundu

0 4

ibiza açıklarında bulunan şamdan

Hobi olarak dalış yapanMadrid’deki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün bilim adamlarından birisi olan Marcus H. Hermanss dönemin deniz yolları hakkında önemli ipuçları verebilecek 10. yy’a ait eşsiz bir şamdana rastladı.

İspanyol Arkeoloji Arşivi dergisinde daha ayrıntılı bir şekilde tasvir edilen bu parça dünyada eşi benzeri bulunmadığı da düşünülürse oldukça sıradışı. Yalnızca Balear Adaları’nda rastlanabilecek olan bu parçanın tarihi, Pityusic Adaları’ndaki denizde faaliyetlerinin büyük ölçüde bilinmediği 10. yy’a kadar dayanıyor.

İlgili Yazılar
1 254

ibiza açıklarındaki şamdan

Marcus H. Hermanss, İspanyol Sualtı Arkeoloji Mirası hakkındaki araştırma projeleri üzerinde çalışıyor. Günümüze kadar Balear sahili açıklarında bulunan arkeolojik kazı yerlerinin ve parçaların listesini henüz tamamladı. Hermanss’ın açıklamalarına göre, liste, bütün kıyı bölgelerinde sualtında bulunan kültürel mirasın bir envanterine sahip olan Ulusal Araştırma&Geliştirme&Yenileme Planı’nın bir parçası.

Hermanns konuşmasını sonlandırırken şunları söyledi:  ‘’Halifelik devrine ait. Neyi simgelediğini ve tam olarak ne için kullanıldığını bilemiyoruz. Mesela, hiç yanık izi taşımıyor. Araştırmalarda bulunanlardan daha farklı bir biçimde onarımı yapılmış. Ancak bilim camiasını bu araştırmadan haberdar etmek bizim adımıza çok önemliydi çünkü deniz yollarında Ibiza’nın önemi hakkında birtakım ipuçları veriyor.’’

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.