Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

I. Dünya Savaşı’nın Bir Anlığına Durdurduğu Gün

Nihayetinde, Alman ve İngiliz askerlerin savaşmayı bıraktığı ve 1914'te resmi olmayan bir şekilde 24- 25 Aralık günlerini paylaştığı bu ilginç, sıradışı olaya 'Noel Ateşkesi' dendi

0 115

1. Dünya Savaşı resmi olarak 28 Temmuz 1914 yılında başlayıp 1918 Kasımına kadar devam etti. Tarihteki bu süreç genellikle korkunç ve kötü olaylara denk geldi. Ancak, 24 Aralık günü, Noel’den bir gün önce çok ilginç şeyler oldu.

1. Dünya Savaşı’nın insanlık tarihinin en korkunç ve şiddetli olaylarından biri olduğu gerçeğine rağmen, en sıradışı ve en çok hatırlanan olay, Batı Cephesi’nde geniş çapta ama resmi olmayan bir dizi ateşkesin yapıldığı 1914 Noel gecesiydi. Askerler savaşmayı bıraktı ve birkaç dakikalığına insan tarihinin en korkunç olaylarından birinin içinde bulunduklarını unuttular.

Nihayetinde, Alman ve İngiliz askerlerin savaşmayı bıraktığı ve 1914’te resmi olmayan bir şekilde 24- 25 Aralık günlerini paylaştığı bu ilginç, sıradışı olaya ‘Noel Ateşkesi‘ dendi.

Noel Üzerine Yazdığımız Tüm Yazılara Buradan Ulaşabilirsiniz

I. Dünya Savaşı. Alman orduları nehir kıyısında ilk sıradaki siperlerini tutuyor. Muhtemelen Aisne Harekatı sırasında 27 Mayıs- 4 Haziran tarihleri arasında 1918 Alman operasyonunun bir parçası olarak Paris’in 56 kilometre içerisine girdikleri gün

Bu olay çok fazla insan tarafından bilinmese de, 25 Aralık haftası, Fransız, Alman ve İngiliz güçleri, birbirlerinin Noel’lerini kutlamak ve normal, arkadaşça sohbetler gerçekleştirmek için siperlerini bozdular.

Daha ilginç olanı ise şu ki, bazı alanlarda iki tarafın askerleri de birbirilerine yiyecek ve hediye vermek için Noel günü yasaklı bölgeye girmeye çalıştılar. Savaşın ortasında bir festival havası vardı. Sanki savaş bitmiş ve birkaç geceliğine askerler barış içinde uyuyup korkunç ve unutulmaz bir olayın içinde bulunduklarını unutmuşlardı.

1999’da Noel Ateşkesi’ni anmak için Saint-Yves’e bırakılan haç işareti. Metinde yazanlar: ”1914–Khaki Chum’un Noel Ateşkesi–1999–85 yıl–Sanırım Unuttuk.”

Bu ateşkes esnasında, taraflar tutukluları saldılar ve ölen arkadaşları için cenaze törenleri düzenlediler.

İlgili Yazılar
1 252

Futbol oynadılar, beraber yemek yediler, sigara ve viski içtiler, şarkılar söylediler, güldüler ve bir anlığına ezeli düşman olduklarını unuttular.

9 Ocak 1915 Illustrated London Gazetesi’nde bir sanatçının gözünden: ”İngiliz ve Alman Askerleri kol kola şapkalarını değiştiriyor: Düşman siperler arasında Bir Noel Ateşkesi.”

Bazı cephelerde, ateşkes 1 Ocak’a kadar devam etti ve bu I. Dünya Savaşı yıllarında bir ilk oldu.

Nihayetinde, savaş gücünü arttırdıkça, askeri başkomutanlık karargahı düşmanlarla bu türden arkadaşlık etmeyi yasakladı.

1915’de, bazı askerler ateşkesler düzenledi fakat 1914’deki kadar geniş çapta olmadı.

Askerler, artık 1916’da ateşkes düzenlemedi.

Noel ateşkesleri çok önemliydi çünkü birçok insan buna katıldı ve açık bir şekilde gün ışığında toplanan birçok insanın katılması harikaydı. Bu Noel ateşkesleri, insan tarihinin en şiddetli olaylarından birinin ortasında barış ve insanlığın sembolü olarak görülmeye devam ediyor.

Çeviri: Özge Sertbaş

Tüm Araştırma Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Kaynak Ancient-Code

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.