Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Hollanda’da Yakalanan Mermer Heykel Başı Geri Getirildi

0 19

Hollanda polisi, Roma’nın dışında bulunan ünlü bir arkeolojik bölgeden çalınan ve Amsterdam’a müzayede için getirilen 2. Yüzyıla ait mermer heykel başını İtalya’ya iade etti.

İtalya ulusal polisi sanat ekibinden bir sorumlunun aktardığına göre; 31 cm. uzunluğundaki Roma İmparatoriçesi Julia Domna başı 500 bin avro değerindeydi. UNESCO’nun dünya mirası listesindeki Tivoli sitesindeki Villa Adriana’dan 2012’de görünüşe göre fark edilmeden çalındı.

Amsterdam polisi, iki kişinin heykeli satmaya çalışmaktan tutuklandığını ve hırsızlıktan suçlandığını söyledi. Carabinieri Maj. Massimo Maresca’nın aktardığına göre 2015 yılındaki bir açık arttırmada İtalyan görevliler Hollanda’da heykelin izine rastladı ve müzayede evini kendilerince takibe aldı. Daha sonra bir kadın gelerek heykel başının kendisine ait olduğunu söyleyerek açık arttırmayla satmaya çalıştı. İtalyan polisi de bu durumu Hollandalı meslektaşlarına bildirdi. Hollandalı yetkililer mermer başı teslim ettikten sonra Cuma günü bir törenle Amsterdam’a geri döndü.

 

İlgili Yazılar
1 250

Üst Resim: 2013’te Tivoli yakınlarındaki Hadrian Villasından çalınan Roma İmparatoriçesi Julia Domna’yı tasvir eden mermer kafa.

Kaynak: The Associated Press  

Çeviri: Tolga Candur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.