Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Güvenlik Görevlisi Ekin İzlerine Bakarak Roma Kentini Ortaya Çıkardı

0 18

Güvenlik elemanı Merthyr Tyfdfilde muhtemel bir Roma kasabası ortaya çıkardı.

Dünya’nın en ünlü çelik ve demir kasabalarına sahip olabilir fakat yeni bir keşif Merthyr Tydfilde yeni bir tarih bölümünü gün yüzüne çıkardı.

Güvenlik görevlisi ve yerli tarihçi Anthony Thomas,45,Roma tarihine ait olduğuna inanılan bir dizi ekin izleri buldu. Thomas ilk ‘‘sıra dışı, dikdörtgen ekin izlerini’’ arazinin hava fotoğraflarını inceledikten sonra fark etti. Bu keşif kasabanın tarihini baştan yazabilir.

guvenlik-gorevlisi

Glamorgan-Gwent Arkeoloji Vakfı (GGAT) ile iletişime geçti. Vakıf büyük bir olasılıkla Roma’ya ilişkin metal işleme alanına bağlı olabileceğini doğruladı.

Yeterli araştırmaların yapabilmesine devam etmek için konum henüz açıklanmadı.

Anthony Thomas iki yıl önce ilk defa milattan sonra 78’e ait olan gümüş para buldu. O zamandan beri çanak ve çömlekler, anahtar çivileri, çiniler, boncuklar, kurşun ağırlıklar ve daha fazla madeni para buldu. Ama en çok ilgiyi son buluşu çekti.

Thomas ‘‘Sonuçta araziden 100den fazla Roma eseri bulduğumu fark ettik ’’ dedi.
ele-gecen-eserler

İlgili Yazılar
1 252

‘‘Her zaman bir Roma inşası olduğunu düşünmüşümdür o yüzden aramaya hep devam ettim. Arazide daha fazla ne bulabilirim diye çukurlar kazmaya başladım ve 3 fit (0.9m) aşağıda Roma kentinin parçası olduğuna inandığım surların üst kısımlarını buldum. Bu olanlardan dolayı çok heyecanlıyım.’’

Merthyr Tydfil Sosyal Tesisleri, Merthyr Tydfil belediye meclisi, GGAT ve Cadw bölgeyi yeni bir kamu arkeoloji projesi olarak incelemeyi planlıyorlar.

GGAT Proje başkanı Richard Lewis ‘‘ Roman Merthyr Tydfil hakkında bildiklerimiz çoğunlukla 18.yüzyılın sonunda ki araştırmalardan ve onun ardından 20. yüzyılın başlangıcında ve ortasında yapılan araştırmalardan geliyor. 1786da işciler, demir ustası Samuel Homfrey için bir konut inşa ederken Roma’ya özgü tuğlalar ve mozaik döşemeler bulmuşlar. Çok zaman geçmeden 1902 ve 1904 arası atletizm kulubünün koşu yolu inşaatı sırasında Roma mahzeninin kalıntıları ortaya çıkınca bir Roma kalesi olduğunu belirtti.’’

Kale haricinde Romanın o bölgedeki varlığına ait çok az şey biliniyordu ta ki üç çocuk babası Thomas’ın keşiflerine kadar.

‘‘Eğer izlerin Roma’ya ait olduğu kesinleşirse bu keşif milli ve uluslarası açıdan kayda değer önemde olur aynı zamanda Merthyr Tydfil’ın Roma ve endüstriyel tarihini yeniden yazdırır.’’diye ekledi Richard Lewis.
calisma

GGAT şimdi proje için fon arıyor ve gönüllerin desteğiyle inceleme iki aşamadan sürdürülecek; jeofiziksel

araştırma ve ardından onu takiben yaz boyunca hendek incelemesi denemesi yapılacak. En nihayetinde bölgenin Roma kökenli olup olmadığı teyit edilmesi umuluyor.

Thomas ‘’ Eskiden hep Roma kasabası bulana kadar durmayacağım hakkında şaka yapardım. Sanırım bu sefer başarmış olabilirim.’’

 

Çeviri: Rabia Çelik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.