Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Güneş Patlamaları İklim Değişiklinin Sebebi Değil!!!

0 13

Yeni bir bilimsel çalışma gösteriyor ki iklim değişikliği güneşteki ısı değişimlerinden etkilenmemiştir.

Bulgular, güneşteki periyodik dalgalanmaların sebep olmuş olabileceği geçmişteki soğuk ve sıcak havanın uzun periyotlarını geniş bir çerçevede ele alan bilimsel bakışı altüst etmiştir.

Geçtiğimiz bin yıl boyunca kuzey yarımküredeki iklim değişikliğinin nedenlerinin incelenmesi 1800 yılına kadar göstermiştir ki dönemsel iklim değişikliğinin ana sebebi volkanik patlamalardır. Bunlar Dünya’ya ulaşan güneş ışığını engellemeye, soğumaya, havayı kurutmaya yol açar. 1900’den beri, sera gazları iklim değişikliğinin ana sebebi olmuştur.

Bulgular, güneşteki düşük düzeyde etkinliğin periyotlarının Dünya üzerindeki sıcaklığa geniş etkileri olması beklenmediği ve bilimsel algıya ve iklim tahminine yardımı ümit edildiğini göstermiştir.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki bilim adamları, ağaçlardaki yaş halkalarından ve diğer tarihi kaynaklardan edindikleri verilerle oluşturdukları geçmiş sıcaklıkların kayıtlarını kullanarak bir çalışma yürütmüşlerdir. Bu veri kaydıyla geçmiş iklimlerin güneşteki ciddi ve küçük değişiklikleri içeren bilgisayar destekli modellerini karşılaştırmışlardır.

İlgili Yazılar
1 252

Güneşteki zayıf değişiklerle en iyi korelasyonu veren modelleriyle, geçmiş milenyumda güneş aktivitesinin sıcaklığa etkisinin minimum olduğunu bulmuşlardır.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dGxADREgREM”]

Çalışma, Doğa Çevre Araştırma Konseyi tarafından desteklenen Nature GeoScience’da yayımlanmıştır.

Edinburgh Üniversitesi Coğrafi Bilimler Okulu’ndan Dr. Andrew Schurer’in sözleri şöyle: ‘’Şu ana kadar geçmiş iklimlerdeki güneşin etkisi yetersiz bir şekilde yorumlanmıştır. Umuyoruz ki yeni keşiflerimiz sıcaklığın geçtiğimiz birkaç yüzyılda nasıl değiştiğini ve gelecekte nasıl olacağını anlamamıza yardımcı olacaktır.’’

 

Haber: Elif Begüm İltan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.