Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Google Earth İle Antik Antakya’yı Görüntülemek

0 71

Bir kentin siyasal egemenliğinin nasıl daha uzaklara yayıldığını gösteren antik Suriye ticaret yolunu gösteren bir harita var.

Bu harita zamanla yıpranmış ve yontulmuş gizemli bir tablet değil. Kolayca dönüştürülen, kolayca bulunan ve uygulamalı farklı bir tablet türü.

Bir parmak tıkla, Cincinnati Üniversitesi’nden Kristina Neumann, Google Earth yazılımının modern haritalama sistemi sayesinde eski Antakya’nın Roma’nın kuruluş dönemi boyunca sahip olduğu sınırlara zoom yapabiliyor. Kolayca parmağıyla tıklayarak Orta Doğu’nun derin bilgiler ihtiva eden manzaralarını görüntülüyor ve ona araştırmasında hız kazandırıyor.google earth ve antakya

“Tarihsel yakınlık çalışması sayesinde sikkelerdeki değişim sürecini izliyorum.” diyen Neumann, McMicken College of Arts & Sciences Department of Classics’te bir doktora adayı. “Önceden yayımlanmış kazı raporlarından, sınıflanmış para listelerinden ve Google Earth’ün tanımladıklarından kendi veri bankamı oluşturdum. Araştırmam oldukça detaylı olup özel bir imparatorluğun veya özel bir materyale ait paraların tümünü görebiliyorum.”

İnteraktif bir şekilde eski dünyayı sunan bu görselin diğer tarihçiler için  “Bunun için bir uygulama var.” denilen bugünün dünyasında daha yaratıcı olmasını umut ediyor.

“Ben tarihçilerin farklı düşünmelerine yardım etmeyi deniyorum.” diyor Neumann. “Genel olarak, beşeri bilimlerde büyük bir hareketlenme var ve bu araştırma bunu gösteriyor. Antik dünyayı görselleştirmek adına bugün Google Earth’ü kullanarak verileri nasıl inceleyeceğimiz konusunda daha çok yetkiniz.”

Cincinnati Üniversitesi’nden Kristina Neumann, antik Antakya üzerindeki araştırmasında Google Earth’ü kullanıyor.

İlgili Yazılar
1 252

Neumann, araştırmasını “Antik Dünya Şehri’nin Etkisini Görselleştirmede Google Earth’ü Kullanma: Roma Antakyası” adıyla 2-5 Haziran’da Chicago’da düzenlenecek olan The Archaeological Institute of America and American Philological Association Joint Annual Meeting’te sunacak. Toplantıda uluslararası alanda 3000’den fazla katılımcı, üst düzey arkeolojik ve klasik akademisyenler, aralarında haberler ve görüşler paylaşıyorlar.

Antik dönemlerde, tıpkı şimdi olduğu gibi, araştırmacılar topluluklar tarafından dövizin kabul edildiğini saptadılar. Neumann için bu paralar şehirlerarasındaki politik bir anlaşmanın ideal bir göstergesi. Örneğin, pek çok Antakya parası komşu şehirlerde buluşmuşsa bu iki yönetim arasında politik bir anlaşmanın var olduğunu gösterir.

Paralar, Neumann için zengin bir bilgi kaynağıydı. Diğer taraftan paraların nerede bulunduğunu izleyerek bir sikkenin üzerindeki resimlerden ve yazıtlardan yararlanarak, ne zaman ve kimin adıyla darp edildiği hakkında önemli bilgileri katalogladı. Diğer eserleri, çömlek gibi, böylece daha kolay tanımlandı.

Nuemann, bilgi bankasında yer alan sikke hakkındaki geniş bilgileri Antakya’nın politik sınırlarını gösteren görsele dönüştürmek için Google Earth’ü kullanıyor. Hangi paranın nerede bulunduğunu ve farklı tarihsel zamanlarda ne kadar miktar olduğunu yazılımla analiz ediyor. Bu yolla Roma İmparatorluğu’nun absorbe ettiği gibi Antakya’nın politik etkisinin değişimini takip ediyor.

Antakya’nın kent sikkelerinin önceleri daha uzağa nasıl yayıldığı ve özellikle bilinen bir ticaret rotasında bolca bulunmalarıyla ilgili teoriyi buldu. Neumann Google Earth ile Antakya’nın siyasi otoritesinin genel olarak daralmadığını, tam tersi sürekli ve seçilmiş bölgelerde ve şehirlerde etkisinin geliştiğini ve sonunda imparatorluk içinde entegre olduğunu göstermek için saniyeler içinde değişik yüzyılları tarayabilir.

Google Earth, Kristina Neumann’ın ,Roma İmparatorluğu tarafından absorbe edildiği gibi, Antakya’nın sınırlarını değiştirmesine izin veriyor.

“İmparatorluk fikriyle, maddi imparatorluklarla çok ilgileniyorum; aynı zamanda Amerika’nın sahip olduğu bilgi birikim ve kültürel imparatorluk ile benzer imparatorluklarla.” diyor Neumann. “Benim en büyük sorum ‘ Pek çok farklı insanı içine alan ve çok uzun süren bir imparatorluğu nasıl elde edebilirsin?
Nasıl bir kararlılık ile bu çeşitlilik elde edilebilir? Günümüz toplumunda görülen kültürel değişiklikleri konuşabileceğimizi düşünüyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.