Gizemli Tapınakta Hatşeptut İzleri

Gizemli Tapınakta Hatşeptut İzleri

Polonyalı arkeologlar tarafında güney Mısır’da bir tapınakta başlatılan araştırmalartapınağın Antik Mısır’ın kadın firavunu Hatşeptut’a ait olabileceğ

Antik Mısır’da Tek Tanrılığın Savunucusu “Firavun Akhenaton”
Yeni Açığa Çıkarılan Hiyeroglifler Mısır Uygarlığına Işık Tutuyor
Mısır’ın Eski Krallığı Yok Mu? Oldu Veya Sadece Unutuldu Mu?

Polonyalı arkeologlar tarafında güney Mısır’da bir tapınakta başlatılan araştırmalartapınağın Antik Mısır’ın kadın firavunu Hatşeptut’a ait olabileceğini ortaya çıkardı. Son teknolojiden istifade edilen çalışmalarda silinmiş ve gözükmeyen yazılar tekrar gün ışığına çıkıyor.

hatçepsut

Tapınağın MÖ 15 yy.da süslenmiş olduğu düşünülüyor. Ortaya çıkarılan hiyerogliflerde ve resimlerde Hatşeptut’un isminin geçtiği kaydedildi.

 

İki ana odadan oluşan tapınak daha öncelerde yetkililer tarafından tespit edilmiş olmasına rağmenteknolojik imkanların yetersizliğinden dolayı üzerinde çalışma yapılamamıştı.

 

Araştırmacılar tapınağın iki tanrıya adanmış olduğunu belirttiler.

Duvarlarda bulunan hiyeroglif ve resimlere göre ilk tanrının Hathor olduğu anlaşılırken ikinci tanrının resimleri silindiği için kim olduğuhenüz tespit edilmiş değil. Yetkililer resimlerin silinmesinin doğal bir süreçten ziyade

Akhenaton döneminde yapıldığı tahmin ediyorlar. Zira Akhenaton kendi taptığı tanrılar dışındaki tanrılara hoşgörülü davranmıyordu.

hatşepsut

Tapınakta dikkat çeken en önemli unsur ise dönemin hanedanının isimlerine rastlanılmaması. Tapınak yaptıran kraliyet üyeleri tapınakta isimlerini duvarlarda ölümsüzleştirirlerdi. Arkeologlar duvarlarda bir dönem Hapşeptut’un isminin de yazdığını düşünüyorlar fakat Hapşeptut’un idare döneminden sonra inşa ettirdiği her şeyden ismisistematik bir şekilde silinmiştir.

 

Yetkililer bu keşifle ilerleyen dönemde gizemli kadın firavun Hapşeptut hakkında daha çok bilgi edinileceğini kaydetti.

 

Haber Düzenleme: Rümeysa Cengiz

COMMENTS

DISQUS: 0
15000onon