Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Giresun Adası’nda Bizans Kalıntıları Bulundu

0 39

Karadeniz adalarında çalışmalarını sürdüren arkeologlar tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar dayanan ve Karadeniz’deki yaşanabilir tek ada olan Giresun Adası’nda Bizans dönemine ait kalıntılar ortaya çıkardı.

Yapılan kazı çalışmalarıyla adada şapel ve etrafındaki çocuk mezarları bulundu. Kazıda ayrıca pitos adı verilen ürünleri saklamaya yarayan büyük çapta küpler de gün yüzüne çıktı.Bulunan dini yapılar adada dini bir hayatın etkin olduğuna işaret ediyor. Kazıda rastlanılan çocuk mezarlarının ise adada ders veren din adamlarının çocuklarına ait olduğu tahmin ediliyor.

Kazının bilimsel danışmanı Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar, 40 dönümlük bir yüzölçüme sahip adada 2011 yılından bu yana kesintili olmak üzere toplamda üç farklı kazı çalışması yapıldığını ifade etti.

Gazanfer İltar, yapılan kazılar sonucunda MÖ 3. yüzyıldan bugüne kadar yerleşim söz konusu olduğunu tespit edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Burada M.Ö 3. yüzyıldan başlayarak kesintisiz olarak yaklaşık M.S 19. yüzyıla kadar yerleşimlerden bahsedilebilir. Adada tarihi değer bakımından manastır, kilise, surlar, sarnıçlar mevcut. Adanın etrafı surlarla çevriliydi” dedi.

Giresun Adası’nın aynı zamanda Osmanlı zamanında üs olarak kullanılmış bir ada olduğunu vurgulayan İltar şapel ve pitosların olduğu alanda iki farklı kazının devam ettiğini söyledi.

İlgili Yazılar
1 254

İltar, şapel çevresinde yaptılan kazılarda tepsit edilen mezarların düz gömü veya çerçeveli mezar şeklinde olduğunu aktardı.

Giresun Adası'nda bu yıl yapılan çalışmaların sona erdiği arkeolojik kazıda ortaya çıkan Bizans dönemine ait şapel gibi yapılar ve mezarlar, adadaki dini yaşam hakkında bilgiler veriyor. Yapılan kazı çalışmalarıyla şapel (küçük kilise) ve etrafındaki çocuk mezarları ortaya çıkarıldı. (Gültekin Yetgin - Anadolu Ajansı)
Giresun Adası’nda bu yıl yapılan çalışmaların sona erdiği arkeolojik kazıda ortaya çıkan Bizans dönemine ait şapel gibi yapılar ve mezarlar, adadaki dini yaşam hakkında bilgiler veriyor. Yapılan kazı çalışmalarıyla şapel (küçük kilise) ve etrafındaki çocuk mezarları ortaya çıkarıldı. (Gültekin Yetgin – Anadolu Ajansı)

“Bazı mezarların ayak ucunda birer adet bronz sikke bulunmakta. Bunun dışında mezarların etrafı taş çerçeve ile çerçevelenmekte, çerçeveli mezarların içerisini üçlü beşli gömüler yapılmış, buradaki gömüler toplu gömü şeklinde. Ada manastır kompleksi olarak düşünülmüş bir ada. Tamamen dini mahiyette yaşamın devam ettiği bir ada. Çocuk iskeletlerinin burada ders veren din adamlarının çocukları olduğunu düşünüyoruz.”

Mezarlardaki iskeletleri henüz laboratuvar ortamına göndermediklerini ifade eden İltar, kazıların geldiği nokta hakkında da şunları söyledi:

“Şu anda bir adet tek apsisli kapalı Yunan haç planlı bir şapel yapısını ortaya çıkardık. Bunun dışında daha önceden varlığını kısmen bildiğimiz iki adet pitos vardı. Bununla beraber bu sene yaptığımız kazılarla beraber sayısı 7’ye ulaştı.”

Kaynak: kulturservisi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.