Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Gaziantep’te Bulunan Dülük Antik Kenti’nde Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

0 43

Almanya Münster Üniversitesi’nde görevli bilim adamları Gaziantep’in Dülük ilçesinde Doliche (Dülük) Antik Kenti’nde Roma dönemine ait eşsiz bir mozaik taban buldu.

dülük

Englebert Winter, Doliche (Dülük) Antik Kenti’nde çalışmaların halen devam ettiği Helenistik ve Roma döneminden kalma nadir kentlerden biri olduğunu söyledi. Arkeolog Michael Blömer ise, “Bulunan mozaik yüksek kalitede döşenmiş. 100 m2’den büyük yapısal kompleks ve görkemli sütunlarla çevrili alan içerisindeki en olağanüstü buluntu. Boyutu itibariyle filigran (su damlası) ve geometrik modellerle mükemmel bir şekilde dizimlenmiş, Bölgedeki geç antik dönemin belki de en güzel örneklerinden biri” dedi.

İlgili Yazılar
1 252

dülük baba tepesi

Doliche (Dülük) Antik Kenti’nde ev, ara sokak, su kanalları ve kamusal alan olarak kullanılan bölümün kazılarına önümüzdeki yıl başlanacak. Ortadoğu’daki mevcut durum ve yağmalar arkeologların Asi nehri üzerindeki Suriye’nin Hama şehrine yakın Afamia, Halep civarındaki Kyrhos ve Antakya çevresinde çalışma yapmalarına engel teşkil ediyor.

 

Kaynak: arkeolojihaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.