Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Galapagos Adasında Yeni Bir Dev Kaplumbağa Türü Keşfedildi

Yeni keşfedilmiş bir kaplumbağa türü: Doğu Santa Cruz Kaplumbağası
0 27

Galapagos Takımadalarında çalışan bir araştırma ekibi bu takımadalarının merkezinde bulunan Santa Cruz adasında yaşayan ve sanılanın aksine sadece bir kaplumbağa türünün değil iki dev kaplumbağanın yaşadığını keşfetti.

Yeni keşfedilmiş bir kaplumbağa türü: Doğu Santa Cruz Kaplumbağası
Yeni keşfedilmiş bir kaplumbağa türü: Doğu Santa Cruz Kaplumbağası

New York, Syracuse’te SUNY Üniversitesinin Çevrebilim ve Ormancılık bölümü ekip üyesi ve doğa koruma uzmanı Dr. James Gibbs : PLOS ONE dergisinin buhaftaki sayısında (21 ekim) yayımlanan çalışmada yeni türlerin keşfinin ayrınıtılı bir şeklide bildirilme amacı Doğu Santa Cruz Kaplumbağasına dikkat çekmekti ” dedi.

Yeni türlerin keşfi için ilk defa yapılacak araştırmalara katılan Dr. Gibbs şunları da ekliyor : ”Küçük ve izole bir grup olan bu tür kaplumbağalar daha önce biyologların pek dikkatini çekmemişti. ” “Ama şimdi biliyoruz ki bu tür kaplumbağalar bu takımadalarındaki diğer kaplumbağalardan farklılar.

Bu resmi açıklama keşfedilen bu tür kaplumbağalara gereken bilimsel ve yönetimsel dikkatin çekilmesine yardımcı olacaktır.
Bu keşif aynı zamanda tehlike altında bulunan kaplumbağaların yetiştirilmesinde  kullandığımız metodları geliştiren ve uzun süredir Galapagos Ulusal Parkında çalışan orman muhafızına dikkatleri çekiyor. Onun ismi Fausto Llerena Sánchez ancak arkadaşları ve meslektaşları arasında Don Fausto olarak bilinir.

Yeni türlerin Latince isimleri onun onuruna seçildi.

Ranger Fausto Llerena Sánchez' in şerefine ismi verilen ve bu türleri temsil eden kaplumbağayla fotoğrafı
Ranger Fausto Llerena Sánchez’ in şerefine ismi verilen ve bu türleri temsil eden kaplumbağayla fotoğrafı
İlgili Yazılar
1 252

Don Fausto, park muhafızı olarak Galapagos Ulusal Parkı Müdürlüğünde dev kaplumbağaları korumak için 43 yıl (1971-2014) çalışmış ve şimdi adını taşıyan Santa Cruz adasındaki Kaplumbağa Üretme ve Yetiştirme Merkezinin en önemli koruyucusudur. Çeşitli kaplumbağa sayılarının artması Don Fausto’ nun bağlılığı ve sarf ettiği çabaya dayanıyor.

“Bu Don Fasutonun bağlılığını ve sıkı çalışmasını onurlandırmak için” diyor Gibbs. ” Don Fausto kısıtlanmış bir yetiştirme metodu dolayısıyla nesli tükenmekte olan kaplumbağaları kurtarmak için hayatını adayan birisi. Böyle kısıtlı bir ortamda kaplumbağaların üremesini sağlamak hiçte kolay bir şey değil. Bunun için kaynağı ve ona rehberlik edecek bir şeyi yoktu. Bunu büyük sabırla yaptığı gözlemler, müthiş yaratıcılığı ile zekasıve muazzam becerikliliği sayesinde yaptı.

Gibbs : ” Dünyanın en iyi hayvanat bahçeleri bile çabalarında başarısız olurken Don Fausto kaplumbağaları yetiştirmekte çok başarılı oldu” dedi. ” Kaplumbağalara bakmak için Pazar günü erkenden daha herkes uyuyorken bisikletle o kısıtlı yetiştirme alanına gittiğini hatırlıyorum ” dedi Gibbs. ”İşine olan bağlılığı ilham vericiydi.”

Adada iki çeşit kaplumbağa türü var : büyük kısmı batıda ” Reserve” diye bilinen bir alanda, diğerleri ise doğunun aşağısında bulunan ”Cerro Fatal ” diye adlandırılan bir tepede bulunuyor. Bu keşif yapılmadan önce, araştırmacılar bu kaplumbağaların aynı türe ait olduklarına inanıyordu. Yale Üniversitesinden Dr. Gisella Caccone önderliğinde uluslararası heyet tarafından yürütülen araştırma sayesinde kaplumbağaların genetik ve morfolojik analizleri incelenerek iki ayrı tür olduğu ortaya çıkardı: Batı Santa Cruz Kaplumabağası (Chelonoidis Porteri) ve yeni keşfesdilen Doğu Santa Cruz Kaplumbağası.

Dev kaplumbağalar Galapagos’un tüm türler arasında insanların suistimalinden, egzotik türlerden ve yaşam alanının bozulmasından dolayı en çok tahrip olan türlerdir. Dev Kaplumbağa Üretme Girişimi Galapagos Ulusal Park Müdürülüğü, Galapagos Koruma Birliği, Yale Üniverstiesi Caccone’s heyetinin ve uzun zamandır Galapagos kaplumbağaları için çalışan insanlardan oluşan bir işbirliği projesidir.

Haber Düzenleme: Kamala Ahmadova

nereye logo 5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.